Polskie Radio
Section05
Łuck

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski: pamięć nas łączy

Prezydent Ukrainy - publikując w mediach społecznościowych zdjęcia ze spotkania z prezydentem Polski w Łucku - napisał, że razem oddali hołd ofiarom Wołynia. Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcia z porannego nabożeństwa ekumenicznego, w trakcie którego wraz z Andrzejem Dudą zapalił znicze upamiętniając ofiary rzezi wołyńskiej. "Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi" - napisał Wołodymyr Zełenski. Podobny wpis w serwisie Twitter wcześniej umieściła kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Łuck Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Rzeź Wołyńska Wołyń

"Razem jesteśmy silniejsi". Prezydenci Duda i Zełenski oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym w katedrze w Łucku, oddając hołd niewinnym ofiarom Wołynia w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Łuck Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Rzeź Wołyńska Wołyń

Szymon Szurmiej - wybitny żydowski aktor i reżyser

98 lat temu, 18 czerwca 1923 roku, urodził się w Łucku, wówczas w granicach II Rzeczpospolitej, wybitny polski aktor żydowski Szymon Szurmiej. W swoim artystycznym życiu zapisał się wieloma pamiętnymi rolami filmowymi i serialowymi, jednak chyba najważniejszym polem działania był teatr, ten na uchodźstwie, ten po powrocie do kraju i w końcu Teatr Żydowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR Teatr Żydowski Żydzi Łuck Warszawa Wrocław

Eksplozja w ambasadzie USA w Kijowie. Incydent?

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie nie traktuje nocnej eksplozji ładunku wybuchowego na swoim terenie jako aktu terroru – głosi oświadczenie, które opublikowała placówka. W komunikacie ambasada potwierdziła, że po północy czasu lokalnego 8 czerwca na jej terenie "doszło do incydentu z wykorzystaniem niewielkiego ładunku wybuchowego", jednak podkreśliła, że w jego wyniku nie ucierpiał nikt z personelu, ani nie zostało uszkodzone ambasadzkie mienie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia z Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kijów terroryzm Łuck USA Paweł Buszko

Podsumowanie Tygodnia: uczniowie uwikłani w strajk

Ogólnopolski strajk nauczycieli, atak w Łucku na polski konsulat, spotkanie Duda-Macierewicz – to wydarzenia tygodnia, które komentowali w Polskim Radiu 24 Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Alina Petrowa-Wasilewicz (Katolicka Agencja Informacyjna), Janusz Schwertner (Onet.pl) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Związek Nauczycielstwa Polskiego strajki PiS Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa Łuck Ukraina Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Atak na polski konsulat w Łucku. Rosyjska prowokacja?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wskazuje, że za ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku może stać Rosja. W nocy nieznani sprawcy ostrzelali polską placówkę konsularną. Uszkodzony jest dach konsulatu. Eksplozja granatów uszkodziła też sufity wewnątrz budynku. Ostrzelanie konsulatu w Łucku potępiły ukraińskie władze, m.in. prezydent Petro Poroszenko i szef ukraińskiego resortu dyplomacji Pawło Klimkin. O ataku mówili w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak, ekspert ds. Ukrainy i Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Łuck Rosja Petro Poroszenko