Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

TYLKO U NAS Porozumienie w sprawie pogłębienia toru wodnego. Dyrektor elbląskiego portu zdradza szczegóły rozmów z rządem

- Dokończenie projektu będzie kosztować około 30 mln zł. Te środki trafią z budżetu państwa (...). Pierwsze statki z towarami powinny przez kanał wpłynąć do Elbląga w 2025 roku - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Zgliński, dyrektor spółki Zarządu Portu Morskiego w Elblągu, którego zapytaliśmy o dokończenie inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej. Jednym z ostatnich etapów jest m.in. pogłębienie toru wodnego do portu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana Morze Bałtyckie handel GOSPODARKA infrastruktura

Tusk za przekopem Mierzei Wiślanej? Fogiel reaguje: przecież mówił, że to przedwyborczy trik PiS

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zarzucił kłamstwo Donaldowi Tuskowi w spawie przekopu Mierzei Wiślanej. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do słów lidera Platformy Obywatelskiej, wypowiedzianych w Elblągu. Tam, jak ocenił Fogiel, były premier "jawił się jako zwolennik przekopu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana Radosław Fogiel Donald Tusk polityka

Tusk stwierdził, że to PO przyjęła projekt przekopu Mierzei Wiślanej, bo był wtedy premierem

- Kiedy mnie przekonaliście, a byłem wtedy premierem, to przyjęliśmy ten program w 2014 roku i przekop i port w Elblągu (...) miał być gotowy wedle tego planu w 2020 roku. Trzy lata temu miały tu zawijać statki; od trzech lat Elbląg miał zarabiać na porcie - Elbląg, nie PiS czy jakaś inna partia rządząca - mówił Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce POLSKA polityka Platforma Obywatelska Donald Tusk Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej

"Polska pokazuje swoją sprawczość". Rok temu otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

17 września 2022 roku została uruchomiona pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę Federacji Rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Przekop Mierzei Wiślanej Port Morski w Elblągu Mierzeja Wiślana infrastruktura transport logistyka POLSKA Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Andrzej Duda

TYLKO U NAS To był strzał w dziesiątkę. Polacy oceniają znaczenie przekopu na Mierzei Wiślanej

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej funkcjonuje już od roku. Skorzystało z niego ponad 1700 jednostek. Głównie były to jednostki rekreacyjne. Jednak docelowo mają tędy pływać też statki komercyjne przewożące towary. Paweł Kurek - reporter portalu PolskieRadio24.pl - wybrał się nad Zalew Wiślany z kamerą, żeby zobaczyć, jak na rozwój regionu wpłynęła jedna z najważniejszych inwestycji w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana inwestycje regiony turystyka społeczeństwo

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Program 1 był na miejscu [POSŁUCHAJ]

Po raz kolejny do Jantaru (gmina Stegna) przyjechali amatorzy i doświadczeni zbieracze złota Bałtyku. W nadmorskiej miejscowości od 7 do 9 lipca odbywała się 23. edycja Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Mistrzem świata - po raz czwarty i jednocześnie po raz drugi z rzędu - został Tadeusz Baraniecki.
Zobacz więcej na temat:  Stegna bursztyn zawody Jantar Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu Mierzeja Wiślana

Spór o port w Elblągu. Wiceminister aktywów państwowych: chcemy, aby miasto odzyskało swój blask

- Obecnie port w Elblągu stanowi bardziej parking dla tirów, gdzie zatrudnionych jest pięć osób. Jego udział w przeładunku stanowi promil w skali kraju. Gdyby nie inwestycja związana z przekopem Mierzei Wiślanej, port w Elblągu byłby całkowicie nierentowny - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Elbląg Mierzeja Wiślana

PR24 Minister Gróbarczyk ws. portu w Elblągu: miasto nie chce kooperować

- Port w Elblągu jest własnością samorządową. Aby zgodnie z prawem przekazać pieniądze na inwestycję, należy podpisać umowy. Niestety napotykamy na sprzeciw miasta, które tego nie chce. Twierdzi, że chociaż port jest miejski, to i tak nie zrealizuje inwestycji. Mamy swoisty pat. Przyczyny, które mocno hamują rozwój w Elblągu, są niezależne od rządu - mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA infrastruktura Mierzeja Wiślana inwestycje transport Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej GOSPODARKA

Blokada rozbudowy portu w Elblągu. Macierewicz: takie działania są zdradą narodową

- Dzięki funkcjonowaniu portu w Elblągu siły NATO będą mogły dotrzeć drogą morską do terenów przygranicznych z Rosją. Chodzi o wyeliminowanie zagrożenia odcięcia państw bałtyckich od pomocy sojuszniczej w przypadku rosyjskiego zagrożenia. Sprawa jest fundamentalna dla NATO oraz dla Litwy, Łotwy i Estonii - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 NATO

Droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Nowy most jeszcze przed wakacjami

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
Zobacz więcej na temat:  Elbląg Gdynia Mierzeja Wiślana POLSKA GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura