Polskie Radio
Section05
noc

Niewyspani za kierownicą

Polak głodny to Polak zły. Nie inaczej jest wtedy, gdy jesteśmy niewyspani. Oprócz złego samopoczucia brak snu zwiększa także ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Według statystyk zmęczenie i niewsypanie są dziś na trzecim miejscu listy najczęstszych przyczyn wypadków - zaraz po nadmiernej prędkości i pijanych kierowcach.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód nowoczesne technologie bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze sen noc drogi POLSKA społeczeństwo

Czy Strefy Ciemnego Nieba uratują romantyczne gwiaździste niebo?

Przed z górą dwoma wiekami Immanuel Kant powiedział: "Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie". Jest bardzo prawdopodobne, że dzisiaj te słowa by już nie padły, gdyż filozof z Królewca miałby duży problem z... dostrzeżeniem na niebie gwiazd. Powodem jest m.in. szybko narastające "zanieczyszczenie światłem". Co to znaczy i jak temu zapobiec, sprawdzał Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia niebo noc gwiazdy zanieczyszczenie światło Michał Fedusio Piotr Firan Trójka

PROGNOZA POGODY Pogoda: przed nami tropikalna noc. IMGW wskazało w jakich regionach będzie najcieplej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dzisiejsza noc będzie tropikalna. W wielu miejscach w kraju termometry wskażą powyżej 18 stopni. Synoptyk IMGW Anna Woźniak mówi, że będą i takie regiony Polski, w których temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pogoda prognoza pogody IMGW upały noc Radio kierowców regiony

Popatrz na niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami iście kosmiczny spektakl! Z 12 na 13 sierpnia przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów zwanych Perseidami, będziemy zatem świadkami "nocy spadających gwiazd". Astronomowie, w tym Jerzy Rafalski z Planetarium im. W. Dziewulskiego, zwracają jednak uwagę, że w tym roku warunki do obserwacji Perseidów nie będą tak sprzyjające, jak w poprzednich latach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar meteoryt gwiazdy STYL ŻYCIA kosmos noc astronomia księżyc pełnia księżyca NAUKA

Czym wyróżnia się "mądry człowiek"?

Czym jest inteligencja? Wiele osób nie docenia swoich umiejętności intelektualnych, a wielu z nas je przecenia. Z badań wynika, że inteligentne osoby mają pewne określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Oczywiście nie każdy, kto może poszczycić się wysokim IQ, posiada takie cechy. O czym dokładnie mowa? Agata Steczkowska przybliża badania naukowe poświęcone inteligentnym ludziom, ich przyzwyczajeniom, zachowaniom i przekonaniom.    
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska MUZYKA inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci badania noc Sokrates fortepian wiolonczela płyta kompozytor

Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA TEATR Lublin lubelskie noc

Noc Muzeów we Wrocławiu. W imprezie weźmie udział 80 instytucji kultury

Niemal 80 wrocławskich instytucji kultury zapowiedziało swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 14 maja. Zaplanowano łącznie ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, wykłady oraz pokazy filmowe. – Zaplanowano ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty oraz specjalny program dla dzieci – powiedział Tomasz Myszko-Wolski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy wstęp jest bezpłatny, jednak w przypadku niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum noc Katarzyna Cygler Trójka Wrocław