Polskie Radio
Section05
onkologia

"Jesteśmy w stanie leczyć te dzieci". Małgorzata Dutkiewicz o działalności Fundacji Herosi

- To pacjenci z rozpoznaniem nowotworowym. Bardzo ciężkie schorzenia, bardzo ciężka diagnoza, ale chciałabym dodać tutaj trochę więcej optymizmu: jesteśmy w stanie leczyć te dzieci, ale ogromnie potrzebna jest pomoc i wsparcie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dutkiewicz, prezes Fundacji Herosi.
Zobacz więcej na temat:  szpital dzieci onkologia zdrowie pomoc społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Pandemia a nowotwory. Prof. Drabko: sytuacja epidemiologiczna może powodować opóźnienia w diagnozie

Pandemia COVID-19 może pośrednio wpływać na opóźnienie rozpoznania nowotworów ze względu na sytuację epidemiologiczną, w której dominują teleporady - stwierdziła prof. Katarzyna Drabko, hematoonkolog dziecięca. - Istotnie częściej trafiają do nas obecnie dzieci w cięższym stanie, z bardziej zaawansowaną białaczką - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 onkologia nowotwory dzieci

NASZ WYWIAD "Wprowadzamy Polskę do światowych trendów". Agencja Badań Medycznych inwestuje w technologię RNA

Agencja Badań Medycznych ogłosiła beneficjentów konkursu na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Na ten cel zostało przeznaczonych 300 mln zł. O znaczeniu i możliwych zastosowaniach tej technologii rozmawialiśmy z Radosławem Sierpińskim, prezesem Agencji Badań Medycznych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 szczepienia medycyna onkologia POLSKA

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak piersi rak płuca rak prostaty zdrowie

Jak książki dla dzieci mogą pomóc najmłodszym w zrozumieniu chorób onkologicznych

Choroby nowotworowe atakują gwałtownie, przez co nie mamy możliwości oswoić się z tak trudną sytuacją, która zmienia życie nie tylko osób chorych, ale też ich rodzin. W przypadku osób młodszych, wytłumaczenie tematów onkologicznych w zrozumiały dla nich sposób nie jest proste. Niemniej jednak, kwestie te zostały omówione w dwóch książkach dla dzieci: "Myszka Marcelina" oraz "O, choroba". O ich formacie oraz przesłaniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org oraz Karolina Oponowicz z Wydawnictwa Agora dla Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica onkologia zdrowie

Rak głowy i szyi - nowotwór, o którym wiemy mniej

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - O tych nowotworach mówi się mało, choć stanowią około 5 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi" Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe nowotwory onkologia

Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus