Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Kolekcja zabawek z całego świata. "Dziecko jest w każdym z nas" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Dziecko jest w każdym z nas" to opowieść o tym, jak pielęgnować w sobie dziecko. Maria Ozierańska, wraz z mężem, kolekcjonuje zabawki z całego świata. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku, najnowsze - z lat współczesnych. W swoim zasobie ma już co najmniej 20 tys. eksponatów. I cały czas dochodzą nowe. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak reportaż w Jedynce lalki dzieciństwo zabawki społeczeństwo kolekcja

Walka o zdrowy wzrok. Archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka i Włodzimierza Stępińskiego

– Tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki, wystarczy słuchać ludzi, których spotykamy – powtarzał Andrzej Mularczyk, radiowiec, reporter, pisarz i autor scenariuszy filmowych. Był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Znany jako scenarzysta takich niezwykle popularnych seriali, jak "Sami swoi" czy "Dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Mularczyk Włodzimierz Stępiński archiwum pr poleca

Ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia. Reportaż "Misja nadal trwa"

To opowieść o ofiarności w ratowaniu ludzkiego życia, ale też o zmaganiu się z silnym stresem w sytuacji dramatycznych wydarzeń. Adam Piętka i Robert Kłębczyk to weterani działań poza granicami kraju. Jako strażacy brali udział w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi, między innymi na Haiti, w Nepalu czy Iranie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż ratownik medyczny ratownictwo medyczne pomoc akcja ratunkowa pr poleca

Wspomnienie Andrzeja Mularczyka. Reportaż "Los" Katarzyny Błaszczyk i Jakuba Tarki

Był autorem scenariuszy do ok. 40 filmów, m.in. trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", od lat 50. ubiegłego wieku związany z Polskim Radiem. W wieku 94 lat odszedł pisarz, autor słuchowisk i scenarzysta - Andrzej Mularczyk. Z tej okazji w radiowej Jedynce przypomnieliśmy reportaż "Los" autorstwa Katarzyny Błaszczyk i Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Andrzej Mularczyk Katarzyna Błaszczyk reportaż w Jedynce pr poleca

"Siedem taktów od sławy". Reportażystka Anna Dudzińska o historiach Ślązaków

Reportaż Anny Dudzińskiej "Siedem taktów od sławy" ukazuje losy dwóch mężczyzn: Bernarda Jędryki i Michaela Jary’ego. Obaj urodzili się w Siemianowicach Śląskich, byli Ślązakami z krwi i kości, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca MUZYKA HISTORIA Trójka Michał Nogaś Anna Dudzińska Siemianowice Śląskie Śląsk II wojna światowa

Z reżyserem Januszem Zaorskim przez mundiale. Reportaż "Serce kibica" Antoniego Rokickiego

Od dziecka pasjonowała go piłka nożna. Potrafił spędzać wiele godzin na parapecie, bo z okna miał widok na Stadion Gwardii Warszawa. "Podobno byłem dość ruchliwym, krnąbrnym dzieckiem, a uspokajałem się, kiedy sadzano mnie na parapecie, a ja mogłem przez szybę oglądać mecz, tych 22 facetów goniących za jakimś okrągłym przedmiotem. To było dla mnie fascynujące" - opowiada Janusz Zaorski.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Zaorski Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

"Przywrócić pamięć". Reportaż Joanny Bogusławskiej o Elżbiecie Ficowskiej

Bieta Ficowska zawsze działała na rzecz innych. Uratowana z warszawskiego getta, miała dwie matki - żydowską i polską. Była żoną poety Jerzego Ficowskiego (zmarł w 2006 roku), który pomagał jej odnaleźć żydowskie korzenie. Od lat 70. była związana z opozycją demokratyczną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Cezary Harasimowicz getto warszawskie Żydzi Irena Sendlerowa Joanna Bogusławska

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro rzeka podróże Mazury żeglarze pr poleca

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna od zawsze chciała zostać wielką artystką. Jej marzenie spełniło się dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji, gdyż droga na scenę wymagała od niej wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ostatecznie jednak dopięła swego i została śpiewaczką operową. Obecnie jest związana m.in. z Operą Wrocławską i teatrem w Magdeburgu. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Postrożna reportaż Trójka Monika Chrobak MUZYKA śpiew opera Limanowa Opera Wrocławska Krynica-Zdrój Jan Kiepura pr poleca