Polskie Radio
Section05

pr poleca

Lem o pisaniu: nudne i męczące. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Jak cokolwiek piszę, to mi się zdaje, że gdybym tylko mógł robić coś innego… ale to są próby ucieczki, wynajdywania sobie zajęcia: że trzeba coś bardzo pilnego w piwnicy zrobić, kontakt do ściany przykręcić, żarówkę zmienić, samochód umyć. Tysiąc rzeczy się wtedy przypomina nagle – przyznawał w archiwalnym wywiadzie Stanisław Lem. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Trójka literatura literatura polska KULTURA Stanisław Lem

"Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko poświęcone osobie Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, jednego z największych pasterzy kościoła katolickiego w Polsce, męża stanu, obrońcy praw człowieka, kawalera orderu Orła Białego, więźnia czasów stalinizmu, nie bez przyczyny nazywanego Prymasem Tysiąclecia. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Julia Kołakowska, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Robert Czebotar, Leszek Zduń
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński

Muzyka Zbigniewa Seiferta w interpretacjach Atom String Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagrał dla słuchaczy radiowej Dwójki w koncertowym cyklu "Jazz.PL"! W studiu S3 Atom String Quartet wykonał kompozycje z albumu "Zbigniew Seifert", czyli pierwszej autorskiej płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym. Zapraszamy do oglądania! 
Zobacz więcej na temat:  Atom String Quartet Roch Siciński

"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]

W najbliższą niedzielę (12 września) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nastąpi beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej - założycielki ośrodka dla osób niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż beatyfikacja Urszula Żółtowska-Tomaszewska Elżbieta Róża Czacka reportaż w Jedynce Stefan Wyszyński

PR Dzieciom poleca do szkoły: z czego słynie Nambia?

Czy to pobliskie wycieczki czy dalekie wyprawy, każdy wyjazd jest okazją do nauki czegoś nowego. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo mamy możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z naturą, zobaczenia wyjątkowych krajobrazów i poznania miejscowych kultur. Tego samego zdania jest Ania Olej Kobus, autorka książki o Namibii i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio bez reklam radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Reportaż: Jan Borkowski – szkic do portretu [POSŁUCHAJ]

W poniedziałek, 6 września, odbył się pogrzeb Jana Borkowskiego. Był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Jak powiedział Paweł Sztompke: to człowiek instytucja. Współtworzył wraz z Agnieszką Osiecką Radiowe Studio Piosenki, odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, dziesięć razy zdobył Złotą Płytę i doprowadził do powstania Studia im. Agnieszki Osieckiej. Jedna osoba zrobiła tak wiele. Jak to możliwe?
Zobacz więcej na temat:  Hanna Bogoryja-Zakrzewska KULTURA Polskie Radio Jan Borkowski reportaż Trójka