Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Koncert "To, co najpiękniejsze..." w Polskim Radiu

„To, co najpiękniejsze...” to zainaugurowany jesienią ubiegłego roku przez Polskie Radio cykl koncertów, których celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, również klasycznej. Drugi koncert cyklu odbył się  dziś wieczorem. O wydarzeniu mówiła Goretta Szymańska z Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego koncerty w Polskim Radiu

Polska i 14 krajów Unii za większym budżetem UE i przeciwko cięciom

Polska chce, by w przyszłym unijnym budżecie utrzymane były nakłady na polityki: rolną i spójności, z których dotychczas nasz kraj korzystał. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu w Brukseli. O nieformalnym szczycie UE ws. nowego unijnego budżetu mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska budżet ue finanse dotacje unijne Beata Płomecka Brexit

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA Rosja wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski

Premier: Polska chce zwiększenia składek do budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji w sprawie nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Szef rządu mówił o tym po nieformalnym szczycie Unii w Brukseli poświęconym przyszłym wydatkom Wspólnoty. O spotkaniu w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Aleksandra Rybińska z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet unijny dotacje unijne Brexit

"Kazimierz Świtoń przyczynił się do odzyskania suwerenności"

23 lutego przypada 40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja, niezależna od władz komunistycznych. Jej głównym twórcą był opozycjonista Kazimierz Świtoń. O powstaniu WZZ mówił w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katowice Krzysztof Wyszkowski Wolne Związki Zawodowe PRL komunizm Śląsk

"Sprawcy Holokaustu to państwo niemieckie i jego struktury"

- Trudno rozmawiać o Holokauście bez znajomości „Zagłady Żydów Europejskich” Hilberga, ponieważ nie będzie się miało pełnego obrazu Holokaustu. Raul Hilber napisał książkę o sprawcach, czyli o państwie niemieckim, o III Rzeszy. To Biblia studiów nad Zagładą – mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jerzy Giebułtowski, tłumacz „Zagłady Żydów Europejskich”.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Niemcy Izrael Żydzi

"W Gucie dzieją się teraz rzeczy okropne i straszne"

Ponad 400 cywilów, w tym ok. 100 dzieci, zginęło w ciągu pięciu dni w nalotach i ostrzale artyleryjskim syryjskiego reżimu i Rosji we wschodniej Gucie, oblężonej enklawie rebeliantów w pobliżu Damaszku - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. O sytuacji we Wschodniej Gucie mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Monika Korowajczyk-Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Zobacz więcej na temat:  Syria Polska Akcja Humanitarna

Bulwersująca okładka "The Washington Times". Komentarze

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek i Instytut Pamięci Narodowej wyrazili sprzeciw wobec artykułu w „The Washington Times”, który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z „antysemityzmem Polaków”. O publikacji amerykańskiego dziennika mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl), Michał Wróblewski („Fakt”) i politolog Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael media Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa USA

W sobotę kolejny koncert z cyklu Polskiego Radia "To co najpiękniejsze..."

Połączenie rocka z muzyką klasyczną - tak będzie wyglądał kolejny koncert Polskiego Radia z cyklu „To, co najpiękniejsze…”. Podczas koncertu wystąpią artyści skupieni wokół projektu Męskie Granie Orkiestra 2017, a w drugiej części Polska Orkiestra Radiowa zaprezentuje suitę na orkiestrę estradową Dymitra Szostakowicza. O wydarzeniu mówił w Rozmowie Kulturalnej Piotr Stelmach z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat: 

Nowy budżet Unii Europejskiej. Pieniędzy będzie mniej?

 - Myślę, że w tej chwili jest niemal pewne, że pieniędzy z Unii Europejskiej będzie mniej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trzeba by było bowiem znacząco zwiększyć nakłady państw członkowskich by utrzymać budżet na poprzednim poziomie, a w państwach członkowskich nie widać do tego gotowości – powiedział w audycji Gorący Temat dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Unia Europejska Wielka Brytania budżet unijny dotacje unijne Brexit Niemcy

"Paweł Adamowicz wcale nie zaskoczył członków PO”

- Paweł Adamowicz ma swój układ. To są stanowiska nie tylko w urzędzie, ale w spółkach, gdzie miasto ma swoje udziały. To potężna grupa ludzi i rodzin, która jest tam tylko dlatego, że prezydentem jest Adamowicz – powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Sylwester Latkowski, autor książki „Układ Trójmiejski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk Sylwester Latkowski Paweł Adamowicz Platforma Obywatelska wybory samorządowe