Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Żeromski był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej"

– Jest kilka miast, które walczą o prymat pierwszeństwa. Poza Zakopanem, w grę wchodzi Kraków czy Tarnów – wskazywał w audycji Słowem Niepodległa Jerzy Roszkowski, historyk. W Polskim Radiu 24 o drodze do odzyskania niepodległości w Zakopanem mówili również Jan Karpiel-Bułecka, animator kultury zakopiańskiej, Małgorzata Wnuk - prawnuczka założyciela najstarszej, jeszcze dziewiętnastowiecznej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka”, a także Anna Wende-Surmiak i Michał Murzyn z Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane niepodległość odzyskanie niepodległości Stefan Żeromski Józef Piłsudski Słowem Niepodległa

Pierwsze starty Polaków. Justyna Kowalczyk na 17. miejscu

Charlotte Kalla zdobyła złoty medal w biegu łączonym (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną) podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Szwedka o 7,8 s wyprzedziła Norweżkę Marit Bjoergen oraz o 10,1 s Finkę Kristę Parmakoski. Kalla wywalczyła trzeci złoty medal olimpijski w karierze. W Polskim Radiu 24 zawody relacjonował Marek Solecki z Naczelnej Redakcji Sportowej. Natomiast Krzysztof Klepczyński rozmawiał z polską zawodniczką.
Zobacz więcej na temat:  PjongCzang 2018

Akcja "German Death Camps" przenosi się do USA

Mobilne autobusowe muzeum ma przypomnieć Amerykanom o niemieckich obozach koncentracyjnych i bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej. To pomysł grupy osób, które w ubiegłym roku przeprowadziły akcję "German Death Camps", jeżdżąc z banerem o takiej treści po krajach Europy Zachodniej.  W Polskim Radiu 24 rozmowa Karola Darmorosa z Kamilem Rybikowskim, jednym z organizatorów akcji.
Zobacz więcej na temat:  USA historia Polski II wojna światowa

W Gruncie Rzeczy: Historia św. Maksymiliana

Maksymilian Maria Kolbe – polski franciszkanin, założyciel miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, redaktor „Małego Dziennika”. Zginął śmiercią męczeńską, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski, publicysta i autor książki „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”, opowiadał o życiu i śmierci duchownego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Tomasz Terlikowski Auschwitz chrześcijaństwo

"Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski"

– Prześladowania, jakim poddawana jest Polska przez Komisję Europejską, są kompletnie nieuzasadnione – powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. – W naszym języku również mamy powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki (…)” – dodawał polityk w TVP Info, odnosząc się do kwestii ewentualnego nałożenia sankcji na Warszawę w związku z uruchomieniem art. 7.1 unijnego traktatu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Komisja Europejska

Przed wyborami w Rosji. „Nawalny musiał wypaść z gry”

Osiem osób będzie ubiegało się o urząd prezydenta Rosji. Centralna Komisja Wyborcza oficjalnie zakończyła już proces rejestracji. – To z całą pewnością będą wybory. Ale będą to „wybory po rosyjsku” – mówiła w Świecie w Powiększeniu dr Beata Gałek, politolog z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory prezydenckie Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin

"Na Nowoczesną głosował wyborca mocno wkurzony na PO"

- Poważny przeciwnik jakim jest PiS wymaga zjednoczenia opozycji. Przed wyborami prezes Jarosław Kaczyński też przyjmował zbiegłych kiedyś członków, takich jak Zbigniew Ziobro, potrafił zgiąć głowę przed Jarosławem Gowinem i zbudować - bardzo słusznie - obóz wokół prawicy – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Grzegorz Furgo (PO). Gościem audycji był także Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jarosław Kaczyński Platforma Obywatelska Nowoczesna