Polskie Radio
Section05

pr24

Zmiany w dyrektywie gazowej utrudnią budowę Nord Stream 2?

Jest zielone światło krajów Unii Europejskiej dla dalszych prac nad przepisami, które w założeniu mają utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. – Można to uznać za sukces, gdyż przez dwie poprzednie prezydencje temat ten był zamknięty – powiedział Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Gazprom gaz gazociąg północny Rosja Niemcy Unia Europejska Europa

"Onkoprzestrzeń kreatywna". Jak ustrzec się przed rakiem?

Tematem audycji "Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja" była działalność dwóch fundacji: "Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych" i współpracującej z nią "Fundacji Twórczość i Dokumentacja". Obie łączą się we wspólnym programie "Onkoprzestrzeń kreatywna", dotowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w Narodowym Instytucie Wolności. Jakie jest jego główne przesłanie?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowotwory rak zdrowie choroba medycyna onkologia społeczeństwo

Piotr Semka: pamiętam jak w 1992 roku reagowali dziennikarze

Jan Olszewski był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL. Premierem w latach 1991-92, posłem na Sejm I, III i IV kadencji. Miał 88 lat. W Polskim Radiu 24 o zmarłym premierze, jego rządzie i tak zwanej nocnej zmianie rozmawiali publicysta Piotr Semka oraz Andrzej Hrechorowicz, który wydarzenia polityczne tamtego czasu uwieczniał na zdjęciach.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Piotr Semka POLSKA polityka

Polityka historyczna w działaniach MON

– Istotnie, bardzo ważnym elementem w naszej działalności jest polityka historyczna – powiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister MON. – Wiemy też, jak współcześnie trudno jest zainteresować młode osoby historią i tym, co mamy pięknego w naszych dziejach – dodał gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz społeczeństwo niepodległość historia Polski

Cywilizacja europejska na wschodzie i zachodzie Europy

W Rosji zebrały się wiedźmy i odbyły rytuał wsparcia dla prezydenta Władimira Putina. Czary są w tym państwie legalne natomiast działalność Świadków Jehowy jest zakazana. W którym miejscu znajduje się granica naszej cywilizacji? – W czasach I Rzeczypospolitej mówiono, że sięga ona tam, gdzie znajdują się barokowe kościoły – powiedział Filip Memches z portalu tygodnik.tvp.pl.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Europa chrześcijaństwo

Prawne możliwości walki z tzw. mową nienawiści

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych określeń funkcjonującym w przestrzeni publicznej jest tzw. mowa nienawiści. Czy powinna ona zostać uregulowana nową instytucją prawną? Jakie są możliwości, w ramach prawa karnego, by zwalczać to zjawisko? O tym w Polskim Radiu 24 mówił sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo mowa nienawiści kodeks karny sąd Artur Wdowczyk

Abp Józef Teodorowicz - patriota, "kaznodzieja-klasyk"

Podczas inauguracji obrad Sejmu Ustawodawczego kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, jedna z ciekawszych postaci polskiego duchowieństwa podczas dwudziestolecia międzywojennego. Miał za sobą doświadczenia polityczne, uchodził za wybitnego kaznodzieję, pioniera kazań wygłaszanych przez radio. Przede wszystkim jednak był przykładem patriotyzmu Polaków pochodzenia ormiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm II Rzeczpospolita Ormianie