Polskie Radio
Section05

pr24

Bezpieczeństwo VIP-ów. "Nie ma miejsca na kompromisy"

Ostatnie miesiące nie były szczęśliwe dla Biura Ochrony Rządu. Najpierw doszło do incydentu z udziałem kolumny prezydenckiej, a ostatnio wypadkowi uległ samochód, którym podróżowała premier Beata Szydło. W Polskim Radiu 24 o bezpieczeństwie polskich VIP-ów mówił Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Biuro Ochrony Rządu rząd Beaty Szydło Oświęcim

Inteligentne kopalnie. Przyszłość polskiego górnictwa

- Z punktu widzenia energetyki, najkorzystniej byłoby przesuwać osoby pracujące w górnictwie w branże, które są przyszłością, czyli w produkcję energii odnawialnej, paneli słonecznych, wiatraków. Rząd na razie o tym nie myśli – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił także w programie o tzw. inteligentnych kopalniach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tomaszewski górnictwo motoryzacja energia odnawialna energia elektryczna

Napięcie w Korei. "W Pjongjangu ewidentnie coś się dzieje"

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia próby rakietowe Korei Północnej i wyraża zaniepokojenie coraz bardziej destabilizującym zachowaniem tego państwa. W poniedziałek z komunistycznej Korei wystrzelono cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1 tys. km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. O tym, a także o zamordowaniu Kim Dzong Nama, mówił w programie Świat w Południe ekspert ds. Dalekiego Wschodu Rafał Tomański. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Rada Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang Malezja Rafał Tomański

Saryusz-Wolski kandydatem PiS. "Uderzenie w Schetynę"

Beata Szydło napisała list do unijnych przywódców, w sprawie kandydatów na szefa Rady Europejskiej. Znalazła się w nim między innymi informacja, dlaczego Polska nie może poprzeć kandydatury Donalda Tuska, a także dlaczego Jacek Saryusz-Wolski jest odpowiednią osobą na ten urząd. – Ten ruch był spodziewany, ale skutecznych rezultatów nie odniesie – mówił w audycji Punkt Widzenia Michał Wróblewski z Faktu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska Donald Tusk PiS Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Unia Europejska

Debata Poranka: jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które zaplanowano na marzec. O przyszłości UE mówili w Debacie Poranka dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (euractiv.pl) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk Grzegorz Ślubowski

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta praca rynek pracy zatrudnienie Elżbieta Mączyńska Sylwia Zadrożna

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha II wojna światowa Paweł Ukielski PRL komunizm historia Polski

Wizerunek Anny Walentynowicz na manifie. "Grube nadużycie"

– To grube nadużycie, nie dziwię się oburzeniu Solidarności, to powinno skończyć się w sądzie – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Elżbieta Borowska z Kukiz’15. Odniosła się tym samym do wykorzystania wizerunku Anny Walentynowicz na plakacie promującym niedzielną manifestację kobiet w Poznaniu. Kolejnych strajków można spodziewać się również w środę, z okazji Dnia Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka manifa Anna Walentynowicz Poznań kobieta protest Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska Donald Tusk

„Chcemy utrudnić nadużywanie przepisów ws. wycinki drzew"

W środę rozpocznie się kolejne, trzydniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad znajdzie się między innymi nowelizacja ustawy dotyczącej wycinki drzew. – Nasz projekt utrudni nadużywanie przepisów, które duża grupa obywateli powitała z ulgą – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka drzewa Sejm PiS Platforma Obywatelska

Szczyt UE. "Polska nie powinna wkładać kija w szprychy"

Dominik Zdort i Marek Zając komentowali wybór Jacka Saryusza-Wolskiego na rządowego kandydata na szefa Rady Europejskiej. – Możemy dyskutować co spowoduje ruch Prawa i Sprawiedliwości – czy ból i rozgoryczenie, ponieważ Tusk przejdzie tak czy siak, czy też kraje europejskie dojdą do wniosku, że nie ma sensu zaogniać sytuacji i działać wbrew polskiemu rządowi i wybiorą innego kandydata. Jacek Saryusz-Wolski nie ma realnych szans, to typowa niska zagrywka z polskiego podwórka politycznego – komentował Marek Zając.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk Rada Europejska Dominik Zdort PiS