Polskie Radio
Section05

premier

Szef KPRM: kooperacja Polski i Niemiec jest bardzo potrzebna

- Dobra współpraca Polski i Niemiec potrzebna jest UE i całemu regionowi - uważa szef KPRM Michał Dworczyk. W kwestii Nord Stream 2 powiedział, że liczymy, iż solidarność w ramach UE, o której często mówią niemieccy politycy, zostanie przekuta ze słów w czyn i projekt nie zostanie zrealizowany.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Niemcy POLSKA Angela Merkel kancelaria premiera relacje polsko-niemieckie Michał Dworczyk

"W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych"

- W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych, w sumie około 21, przez co ich kompetencje się pokrywają. Im więcej podmiotów, tym słabsze służby, a im słabsze służby, tym słabsze państwo – powiedział w Polskim Radiu 24 współtwórca ustawy o Służbie Ochrony Państwa gen. Andrzej Pawlikowski. Formalnie od 1 lutego Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Służba Ochrony Państwa Biuro Ochrony Rządu prezydent służby specjalne

"Przekażemy 10 mln dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom"

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Liban Mateusz Morawiecki

Premier w Berlinie. Co przyniesie rozmowa z Angelą Merkel?

–Jesteśmy dla Niemiec ważnym partnerem gospodarczym, ale nie zapominajmy o tym, by bronić własnego interesu – powiedziała na antenie Trójki Olga Doleśniak Harczuk z "Gazety Polskiej Codziennie". Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dodał, że obserwujemy nowe otwarcie ze strony naszego zachodniego sąsiada. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Mateusz Morawiecki Niemcy Angela Merkel Unia Europejska Berlin Beata Michniewicz Trójka Cornelius Ochmann

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Libanie

Podczas dwudniowej wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma także odwiedzić miejsca, w których działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomagając uchodźcom z sąsiedniej Syrii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem PCPM.
Zobacz więcej na temat:  Liban Mateusz Morawiecki Syria uchodźcy kancelaria premiera