Polskie Radio
Section05
psychologia dziecięca

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca rodzicielstwo

Czy nauka o rozwoju człowieka może ulepszyć system edukacji?

System edukacji w Polsce oparty jest na ściśle określonej podstawie programowej. Niektórzy jednak widzą w tej strukturze braki, w postaci nie uwzględnienia pewnych kwestii naukowych. W związku z tym, zrodziło się pytanie, jakie warunki oferowałaby szkoła, gdyby jej system można byłoby zbudować od początku. Odpowiedzi na nie udzielił w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Borys Bińkowski, specjalizujący się we wdrażaniu wiedzy naukowej o poznaniu człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła psychologia dziecięca

Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko?

Żyjemy w czasach, kiedy stale za czymś pędzimy, przez co nierzadko zapominamy o najważniejszych rzeczach, czyli m.in. o pielęgnowaniu kontaktów z własnym dzieckiem. Niektórzy rodzice starają się to robić poprzez próby nawiązywania rozmowy. Czasami jednak wystarczy nic nie mówić, tylko usiąść z dzieckiem i go posłuchać. O tym, dlaczego jest to takie ważne mówi dziecięcy psycholog, Katarzyna Kalinowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca

Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Wydawać by się mogło, że dzieci ze względu na swój młody wiek nie przeżywają pewnych wydarzeń w takim stopniu jak dorośli, ponieważ nie są w stanie wszystkiego zrozumieć. Jednak, pomimo że osoby młodsze nie potrafią odpowiednio zwerbalizować swoich uczuć, traumatyczne wydarzenia mają niewątpliwie wpływ na ich rozwój. Więcej na ten temat opowiada dziecięcy psycholog Marta Bąkowska, gość Strefy Rodzica.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca

"Dzwonią do nas nastolatki, które mierzą się z przeróżnymi problemami". Psycholog o kłopotach dzieci w izolacji

- Dzieci mierzą się z przeróżnymi problemami. Najczęstszym tematem rozmów jest zdrowie psychiczne, kondycja psychiczna, samopoczucie i trudne emocje - podkreśliła w audycji Polskiego Radia 24 Katarzyna Łukasiuk-Kalska, psycholog i konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, a także ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Polskie Radio 24 zdrowie dziecka psychologia dziecięca

Prof. Czauderna: dzieci żyją przywiązane do ekranów, a pandemia tylko te zjawiska nasiliła

- Zgłaszalność na różnego rodzaju badania profilaktycznie, zwłaszcza w przypadku nowotworów, znacznie spadła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Stefan Czauderna, prezes Agencji Badań Medycznych, odnosząc się do danych dot. profilaktyki w dobie pandemii koronawirusa w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna służba zdrowia pandemia Koronawirus w Polsce psychologia dziecięca edukacja Magdalena Ogórek

Rodzina na emigracji. Korzenie i skrzydła w walizce

Wyjazd za granicę dla małżeństwa to zawsze próba. Jeśli jest wspólnym doświadczeniem wymaga zrozumienia nowej sytuacji, codziennej troski i akceptacji. Jeśli emigruje jedno z małżonków, wspólne życie, budowanie i podtrzymywanie codziennych kontaktów, staje się wyzwaniem.
Zobacz więcej na temat:  rodzina rodzina na swoim rodzicielstwo emigracja emigracja zarobkowa dzieci KULTURA tradycja język polski wychowanie Małgorzata Frydrych psychologia dziecięca psychologia

"Dziennikarz Onetu mija się z prawdą". Zdecydowana reakcja Rzecznika Praw Dziecka

Dziennikarz portalu Onet.pl Janusz Schwertner stwierdził w swoim tekście, że Rzecznik Praw Dziecka - kontrolując oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie - nie wspomniał, że nowe łóżka w placówce zostały zakupione przez WOŚP. "Janusz Schwertner daleko mija się z prawdą. Napisałem na Twitterze, że łóżka kupiła fundacja WOŚP" - podkreślił Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  psychiatria psychiatra psychologia dziecięca dzieci pomoc Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak społeczeństwo onet fake news POLSKA

NASZ WYWIAD Gry komputerowe ze sztuczną inteligencją. Ekspert: prawie jak test psychologiczny

- Żeby zwiększyć przeżycie i satysfakcję z gry, stosuje się różne narzędzia, jak dynamiczne dostosowywanie trudności do poziomu gracza. Algorytmy uczące się w grze takiej jak "Cyberpunk 2077", mogą być używane do tego, by dostosowywać zawartość rozgrywki do sposobu gry użytkownika i tego, co go najbardziej motywuje - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Sobolewski, specjalista z zakresu połączeń psychologii i sztucznej inteligencji w grach komputerowych z Politechniki Wrocławskiej. - Jest to prawie jak test psychologiczny - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA technologie machine learning sztuczna inteligencja gry komputerowe psychologia psychologia dziecięca gry wideo

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKIE RADIO DZIECIOM Strefa Rodzica czas wolny dzieci rodzina rozwój dziecka psychologia dziecięca