Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

Nasze oczy są w coraz gorszej kondycji. Jak o nie zadbać?

Kwarantanna sprawiła, że więcej czasu spędzamy przed monitorami. Osoby pracujące, zamiast spotykać się z klientami czy kontrahentami twarzą w twarz, prowadzą wideokonferencje lub komunikują się z nimi za pomocą e-maili. Dzieci biorą udział w lekcjach online, z kolegami rozmawiają przez komunikatory. Wiele placówek kulturalnych nie funkcjonuje, więc wolny czas częściej spędzamy przed telewizorem. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie okulary

Wideokonferencje, spotkania w dobie pandemii

Zamrożenie wielu dziedzin życia spowodowało, że w zawrotnym tempie wielu Polaków przechodzi naukę informatyzacji. Duża liczba instytucji pracuje zdalnie, pracownicy kontaktują się ze sobą wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub internetu, a szkoły zmusiły rodziców i niektóre dzieci do przyspieszonego kursu obsługi komputera, bo od marca nauka odbywa się na odległość.
Zobacz więcej na temat:  wideokonferencje internet praca zadalna komputery

Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę

Czas epidemii to także czas wielu nowych możliwości. Obecnie zdalnie można się nauczyć prawie wszystkiego, od angielskiego po lepienie garnków. W internecie można znaleźć zajęcia jogi online i zdalne treningi. Bez ruszania się z domu można przejrzeć zasoby największych muzeów na świecie. Gdy z tego nie korzystamy pojawiają się u nas wyrzuty sumienia, że być może tracimy jakąś szansę.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Maciej Oswald zdrowie psychologia

Obniżenie wynagrodzenia. W jakich sytuacjach uzasadnione?

W dobie epidemii koronawirusa wielu pracodawców decyduje się na obniżenie u pracownika wynagrodzenia za wykonaną pracę. - Powinno to się wiązać z przestojem ekonomicznym u pracodawcy albo obniżonym wymiarem czasu pracy i takie możliwości dopuściła pierwsza tarcza antykryzysowa w Polsce - mówiła w "Czterech porach roku" mec. Kamila Kozera. 
Zobacz więcej na temat:  pracownik firma tarcza antykryzysowa przedsiębiorstwo społeczeństwo

1 czerwca to dla podatników ważna data nie tylko ze względu na Dzień Dziecka

Przyzwyczailiśmy się od lat, że rozliczenie podatkowe PIT trzeba złożyć do końca kwietnia. Ale w tym roku jest inaczej. - Jeśli ktoś nie zdąży do 30 kwietnia, proszę się nie przejmować, bo mamy cały maj, a nawet jeden dzień dłużej, bo 31 maja przypada w niedzielę - uspokaja Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit urząd skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa Ministerstwo Finansów