Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło skierowany do samorządów konkurs "Wygrana rodzina", którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać od 19 lutego do 5 kwietnia. Inspiracją był pilotażowy program wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ubóstwo pomoc społeczna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

PR24 "Czas kryzysów społecznych". Prof. Szukalski o niskiej dzietności w Polsce

- Dla osób pracujących rzeczą ważniejszą jest kwestia zapewnienia dobrej jakości opieki nad małymi dziećmi w pierwszych kilku latach, po to, by rodzice mogli być równocześnie pracownikami, a zupełnie inne potrzeby ma np. rolniczka, gdzie bodźce finansowe mogą w większym stopniu oddziaływać na to, czy będzie chciała razem z mężem realizować swoje plany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Szukalski (Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych, Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  problemy społeczne demografia POLSKA społeczeństwo

PR24 Alienacja rodzicielska. Przemysław Koziński o pomocy rodzinom w kryzysie

Alienacja rodzicielska to zjawisko, które może mieć poważne konsekwencje dla dzieci i rodziców. Jest to proces, w którym jeden z rodziców wycofuje się z relacji z dzieckiem, uniemożliwiając mu kontakt z drugim rodzicem. Gościem Polskiego Radia 24 był Przemysław Koziński, prawnik, mediator, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  problemy społeczne demografia POLSKA społeczeństwo rodzina rozwód

PR24 "Do stracenia mamy wszystko". Ekspert o bezpieczeństwie podczas górskiej turystyki zimą

- Niestety, bardzo mało osób ma świadomość tego, jakie zagrożenia są w górach. Dużo osób jedzie w góry, patrząc na to, co dzieje się w mediach społecznościowych, gdzie oglądają ładne widoki i nie zastanawiają się nad tym, jakie czyhają na nich zagrożenia, chcą realizować swoje cele, które są nieadekwatne do ich umiejętności i warunków, jakie panują w górach - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Kowalski (Polski Związek Alpinizmu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna góry TOPR Tatry społeczeństwo

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Prof. Rutkowski: szczepienie przeciw HPV zwalcza nowotwory

W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji onkolog prof. Piotr Rutkowski przypomina, że szczepionka przeciw HPV - czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego - chroni przed nowotworami. Ekspert dodaje, że w Polsce od ponad pół roku z darmowych szczepień mogą skorzystać chłopcy i dziewczynki w wieku 12-13 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie szczepienia wirus społeczeństwo rak nowotwory

PR24 "Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu

Z danych Fundacji Twarze Depresji wynika, że mniej niż co trzeci nauczyciel potrafi rozpoznać u dzieci depresję i zespół stresu pourazowego, a zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na te problemy. Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiesław Molak depresja zdrowie psychiczne POLSKA społeczeństwo

PR24 Rośnie zagrożenie odrą. "To choroba niebezpieczna, mogą wystąpić poważne komplikacje"

- Odra rozwija się przede wszystkim u najmłodszych dzieci, które jeszcze nie zdążyły być zaszczepione albo zostały zaszczepione tylko jedną dawką. To choroba niebezpieczna, mogą wystąpić po niej poważne komplikacje. Nie możemy jej traktować jako łagodnej choroby wieku dziecięcego - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby zakaźne społeczeństwo

PR24 Komunikacja w Warszawie. Ekspert: najwygodniej jeździ się samochodem, a po ścisłym centrum - rowerem

- Chociaż często narzekamy na korki, to samochodem po polskich miastach zwykle jeździ się najwygodniej. Natomiast po ścisłym centrum w przypadku Warszawy najszybciej poruszamy się rowerem. Jest to wielokrotnie przeze mnie przetestowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Celiński, badacz i twórca polityk miejskich, redaktor naczelny miesięcznika "Architektura-Murator".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa komunikacja społeczeństwo mazowieckie regiony rower

MEN rozmawia ze Związkiem Gmin Wiejskich RP. Lubnauer: odpowiedzią na problemy szkół nie może być ich likwidacja

W sobotę w MEN odbyły się rozmowy ze Związkiem Gmin Wiejskich RP, których tematem były wyzwania związane m.in. ze zmianami demograficznymi i likwidacją gimnazjów. Jak zapewniła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, "nie chcemy, żeby odpowiedzią na problemy była likwidacja wiejskich szkół". - Szukamy rozwiązań - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer POLSKA społeczeństwo edukacja młodzież szkoła NAUKA

TYLKO U NAS Tragedie na polskich drogach. Co zrobić, by spadła liczba wypadków? Ekspert apeluje do kierowców

- Wiemy m.in. ze statystyk policyjnych, że grupa kierowców w wieku 18-24 lat jest zdecydowanie najgroźniejsza w Polsce, jak i na świecie, ale przyczyny wypadków są zdecydowanie bardziej złożone niż wiek kierowców - mówi Łukasz Zboralski, redaktor naczelny serwisu brd24.pl, specjalista w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i infrastruktury. Apeluje o rozsądek na drogach i wskazuje na elementy, które zwiększą bezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo kierowcy społeczeństwo drogi ruch drogowy POLSKA Przemysław Goławski