Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Polscy studenci medycyny wesprą szpital w Tanzanii

Nie chcieli czekać na ukończenie studiów medycznych, by nieść pomoc pacjentom. Dlatego w 2015 r. utworzyli Fundację SASA, wspierającą placówki medyczne w krajach rozwijających się. Właśnie przygotowują się do kolejnej wyprawy. Jej celem będzie szpital Św. Józefa w Moshi w Tanzanii. Jest ich ośmioro, każdy spędzi w tanzańskim szpitalu cztery tygodnie. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówiły Olga Korycińska (prezes Fundacji SASA), Agnieszka Jarzębowska i Zofia Awiżeń (wolontariuszki).
Zobacz więcej na temat:  Tanzania wolontariat medycyna zdrowie Afryka społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

"Miejmy odwagę znaleźć swoje miejsce"

Internetowy projekt CABIN PORN zapoczątkowała grupa przyjaciół. Ich idea budowy małych domów, często z dala od cywilizacji, jako przeciwieństwa "wypasionych" willi, znacznie przekraczających potrzeby rodziny, wzbudziła duże zainteresowanie. Z obejrzanych projektów powstała bogato ilustrowana książka – zapis ludzkiej pomysłowości, potrzeby prostoty, skromności i kontaktu z naturą. O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Mariusz Czepczyński – geograf kultury.
Zobacz więcej na temat:  architektura dom internet społeczeństwo Facebook

Program Godny Wybór – podsumowanie kampanii

Dobiegła końca kampania promocyjna emerytalnego programu Godny Wybór, prowadzona przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Solidarność. Chodziło o wyjaśnienie, jakie skutki może mieć dla każdego indywidulane obniżenie wieku emerytalnego, skorzystanie z niego od razu po przekroczeniu progu, albo później, w związku z decyzją o pozostaniu na rynku pracy. Akcję podsumował w audycji Społeczny Punkt Widzenia Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo emerytura wiek emerytalny w Polsce Anna Grabowska

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pieniądze psychologia Jakub Jamrozek Mateusz Kulik STYL ŻYCIA Uniwersytet Warszawski społeczeństwo

Obrady Episkopatu. Tematem ochrona nieletnich

Nowe podejście do osób żyjących w związkach niesakramentalnych oraz wytyczne ws. przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich - to główne tematy Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która rozpoczęła obrady we wtorek w Zakopanem. Biskupi będą pracowali nad wytycznymi dla duszpasterstw małżeństw i rodzin, również żyjących w związkach niesakramentalnych.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara społeczeństwo Episkopat Polski Zakopane POLSKA aktualności katolickie