Polskie Radio
Section05
totalitaryzm

"Polski wywiad szczegółowo informował o zbrodniach wojennych"

- Rząd emigracyjny w Londynie miał bardzo dobrą siatkę informacyjną. Wywiad Armii Krajowej podawał szczegółowo informacje o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych – podkreślił dr Wojciech Kozłowski, mówiąc o dokumentacji Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych, do jakiej dostęp otrzyma Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Paweł Siwek totalitaryzm

Archiwalne materiały nt. zbrodni wojennych trafiły do Polski

Polska otrzymała materiały zgromadzone przy ONZ. „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami uzyska dostęp do archiwalnych materiałów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych zawierających m.in. raport rządu emigracyjnego w Londynie nt. eksterminacji Polaków oraz Zagłady Żydów” - poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin. O tym, czy dokumenty pomogą Polsce w prowadzeniu narracji historycznej, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Szczepański (Fakt) i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN totalitaryzm polityka historyczna Izrael Władysław Frasyniuk

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda totalitaryzm komunizm Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Żołnierze Wyklęci

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

„To niewiarygodne, że są Polacy gloryfikujący Hitlera"

– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm Andrzej Anusz Joachim Brudziński MSWiA totalitaryzm

Śledztwo ws. propagowania faszyzmu. Ostra reakcja MSWiA i MS

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił wczoraj Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność” - dowiedziała się IAR. W PR24 wszczęcie śledztwa komentowali dr Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Andrzej Gil z KUL.  
Zobacz więcej na temat:  faszyzm totalitaryzm MSWiA TVN Joachim Brudziński Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna Mateusz Morawiecki

"W Polsce nie ma miejsca na neofaszyzm i neokomunizm"

– Jest to rzecz, którą należy potępić i bezwzględnie ścigać – powiedział Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.  W audycji „Jeden na Jednego|” odniósł się w ten sposób do reportażu telewizyjnego, który pokazuje propagowanie nazizmu przez jedną z polskich organizacji. Ponadto w audycji skomentował również najważniejsze wydarzenia z polskiej sceny politycznej z ostatnich dni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 faszyzm Andrzej Dera kancelaria prezydenta prokuratura totalitaryzm przestępczość nazizm POLSKA

Uczelnie medyczne pomogą przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę z sześcioma uczelniami medycznymi w zakresie identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Podpisane w Warszawie porozumienie ma przyczynić się do szybszej identyfikacji podejmowanych przez IPN szczątków np. ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich oraz pomordowanych na Kresach. O umowie mówiła w audycji Północ-Południe Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Instytut Pamięci Narodowej totalitaryzm

Identyfikacja ofiar totalitaryzmów. Przyspieszenie

Szybsza identyfikacja szczątków ofiar totalitaryzmów - to główny cel podpisanego dziś porozumienia o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a konsorcjum sześciu uczelni medycznych. W skład tej grupy wchodzą uniwersytety medyczne z Białegostoku, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Collegium Medicum w Bydgoszczy. O porozumieniu IPN-u z uczelniami medycznymi mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk totalitaryzm

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm komunizm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa stalinizm nazizm totalitaryzm