Polskie Radio
Section05

Trójka

Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?

Uwielbiają się bawić, są puszyste, mruczą i zazwyczaj chadzają swoimi ścieżkami. Okazuje się, że kochane przez wielu koty doskonale rozumieją nasze polecanie, choć czasami nie mają ochoty ich słuchać. W Międzynarodowym Dniu Kota, w Programie 3 Polskiego Radia, gościliśmy behawiorystkę doktor Jagnę Kudłę, która opowiedziała o sekretnym życiu naszych czterołapych towarzyszy. 
Zobacz więcej na temat:  Raf Uzar Piotr Firan kot koty zwierzęta domowe

Obrona przeciwlotnicza Polski. Prof. Zybertowicz: jesteśmy na wyższym poziomie zabezpieczenia

– Inicjatywa państw unijnych dot. systemów obrony przeciwlotniczej jest na etapie planowania. Z kolei w piątek w Polsce odbywały się testy systemu na etapie wdrażania. Różnica jest prosta – jesteśmy na innym, wyższym poziomie zabezpieczenia naszego kraju -– skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP). Gośćmi audycji byli także Ryszard Czarnecki (PiS), Marcin Kierwiński (KO) oraz Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak siły zbrojne Patriot Ryszard Czarnecki Marcin Kierwiński Marek Sawicki Andrzej Zybertowicz

Ewelina Marciniak gościem Trójki pod Księżycem

– Świetna "Zbrodnia…" komplikuje rzeczywistość opowiadania Gombrowicza, prezentując rodzinny kosmos jako żywioł nie do opanowania – tak zaczyna się recenzja premiery w reżyserii Eweliny Marciniak, która odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w marcu… 2012 roku. A to był zaledwie początek drogi zawodowej reżyserki. Jurorzy Konkursu "Talenty Trójki" docenili potencjał tkwiący w wyobraźni, kreatywności, intelektualnym "bagażu" młodej absolwentki krakowskich uczelni i już w 2012 roku uhonorowali ją nagrodą.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR

Dzień Nauczyciela. Jakie są pasje naszych pedagogów?

– To była naturalna konsekwencja harcerstwa, dla mnie to metoda na złapanie oddechu, szczególnie przydała się w czasach pandemii. Teraz to również doskonały sposób na relaks, praca nauczyciela jest wspaniała, ale opiera się na emocjach i relacji z drugim człowiekiem – mówił o bushcrafcie, czyli sztuce przetrwania w dziczy Kacper Kempisty, edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan edukacja Dzień Nauczyciela przyroda sztuki walki

Czym zajmuje się detektyw? Współcześni Sherlockowie są wśród nas

Coraz częściej przy wykrywaniu przestępstw pracują nie tylko policjanci, ale również profilerzy i prywatni detektywi. – Katalog spraw jest coraz szerszy, profilowanie sprawcy stosowane jest w wielu przypadkach. Może być pomocne nie tylko przy zabójstwach – mówił w Trójce Jan Gołębiowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i profiler kryminalny.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Kuba Witkowski detektyw Sherlock Holmes przestępczość profilowanie STYL ŻYCIA

Wojna hybrydowa Rosji przeciw Polsce. Żaryn: do ataków dochodzi niemal codziennie

– Obserwowany jest duży wzrost każdego typu ataków w cyberprzestrzeni – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn. – Mieliśmy do czynienia z kilkoma typami ataków stosowanych niemal codziennie. Na szczęście żaden poważny incydent nie został zidentyfikowany – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Bartłomiej Graczak bezpieczeństwo w sieci cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa Rosja

Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna

130 lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań poświęcony najsłynniejszemu detektywowi świata – Sherlockowi Holmesowi. Przyniósł sławę jego twórcy Arthurowi Conan Doyle’owi i na stałe wszedł do kanonu światowej kultury i popkultury. Dzisiaj Holmes jest także bohaterem wielu filmów oraz komiksów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle kryminał opowiadanie zagadka tajemnica detektyw Londyn Karol Gnat KULTURA