Polskie Radio
Section05

Trójka

Trochę jazzowego ciepła w mroźny wieczór

Drugie w 2022 roku wydanie audycji "NocHarmonia" przypadło na wyjątkowo mroźny środowy wieczór. Antidotum na niskie temperatury okazała się porządna dawka ciepłych, jazzowych brzmień w wykonaniu m.in. George'a Duke'a, Dee Dee Bridgewater i grupy Moonchild. – Wierzę, że nasze spotkanie w Programie 3 Polskiego Radia doda Państwu trochę ciepła i wniesie choć trochę radości – zapowiedziała Julia Sawicka-Kotomska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Sawicka-Kotomska MUZYKA muzyka hp Jazz soul George Duke Dee Dee Bridgewater Andrzej Zaucha Kuba Badach

Jak uratować świat? Katastroficzne wizje końca ludzkości

Katastroficzne przepowiednie od dawna wieszczyły koniec naszego, ludzkiego świata. Podawano konkretne daty, zazwyczaj związane z przełomem stuleci – choć nie tylko. Kres naszego istnienia i cywilizacji mogą też zwiastować inne symptomy: zderzenie dużej planetoidy z Ziemią, zderzenie naszej galaktyki z galaktyką Andromedy, zmiany klimatyczne lub wojny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Monika Małkowska koniec świata

TYLKO U NAS Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: podjęliśmy decyzje o charakterze strategicznym

– Podjęliśmy decyzje o charakterze strategicznym. Są one ważne nie tylko dla rozwoju spółki, ale dla całej geogospodarki. Bo działamy nie tylko w Polsce, także w regionie. Są to decyzje, które kształtują nas jako firmę globalną – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak Daniel Obajtek PKN Orlen energetyka

"Zabawa w doktora". Dlaczego leczymy się sami? [POSŁUCHAJ]

 Pandemia spowodowała, że coraz częściej sięgamy po różnorodne środki. Czasami z opłakanym skutkiem. – Po wyrwaniu zęba zrobił mi się zakrzep. To jest straszny ból. Brałam przeciwbólowe i doszło do zatrucia, bo brałam ich za dużo. Zauważyłam, że to nie żarty. Wylądowałam na oddziale w szpitalu – przyznaje w reportażu jedna z kobiet. Jak sama mówi, gdyby nie leczenie szpitalne, różnie ta sytuacja mogłaby się skończyć… 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Michałowska reportaż leki zdrowie społeczeństwo

Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów

Warto pamiętać, by zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie – to obowiązek, który wynika z nawrotu tej choroby właśnie w centralnej Polsce. Na baczności muszą się mieć właściciele wszystkich domowych zwierząt, bo i oni mogą się zakazić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej zwierzęta zdrowie wścieklizna koty Mazowsze szczepienia

Komputery kwantowe. Co ich powszechność oznacza dla nas?

Komputer kwantowy od dziesięcioleci jest zagadnieniem fascynującym naukowców. Jednocześnie z pewnością jest on urządzeniem, które odmieni bardzo wiele zarówno w samej nauce, jak i na globalnym rynku. To m.in. dlatego rywalizacja o to, kto jako pierwszy zaprezentuje komputer kwantowy dla zwykłych użytkowników, jest tak zaciekła. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Paweł Turski Mateusz Drozda informatyka komputer kwantowy społeczeństwo

Muzyczne powroty do przeszłości

W tej audycji "Nasza tonacja" prowadzący środowe wydanie Michał Kirmuć powracał do muzycznej przeszłości i to częściej niż zazwyczaj. Było ku temu kilka powodów – odnalezienie w czeluściach archiwum Polskiego Radia koncertowej wersji utworu grupy Republika, 73. rocznica urodzin Andrzeja Zuchy oraz zbliżający się wielki krokami Trójkowy koncert Closterkeller.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Kirmuć Republika Grzegorz Ciechowski Andrzej Zaucha Anja Orthodox Edyta Bartosiewicz Grzegorz Markowski Mika Urbaniak

Kosiniak-Kamysz: ustawa covidowa to listek figowy

Jak oświadczył w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, proponowana ustawa covidowa pozwalająca pracodawcom weryfikować, czy pracownik zaszczepił się przeciw koronawirusowi, to "tylko i wyłącznie listek figowy". – Ta ustawa wiele nie daje – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz więcej na temat:  PSL POLSKA polityka Władysław Kosiniak-Kamysz Beata Michniewicz szczepienia COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Czechy języki obce kobieta mężczyzna feminizm

Ferie zimowe 2022 już za chwilę. Gdzie spędzimy je w tym roku?

Już za chwilę wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe 2022. Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego zimowy odpoczynek zaczynają już w najbliższy weekend. Czy ośrodki są już gotowe na przyjęcie wypoczywających? Jakie możliwości mają dzieci spędzające ferie zimowe w mieście?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zima Piotr Firan Ferie zimowe wypoczynek szkoła dzieci młodzież Zakopane Tatry małopolskie Karpacz