Polskie Radio
Section05
urlop macierzyński

Urlop macierzyński - potrzebne są zmiany. Jest petycja w tej sprawie

Urlop macierzyński nie ma nic wspólnego z urlopem, przekonują aktywistki z Fundacji Sukces Pisany Szminką, które są autorkami petycji. - Nazwa, która dzisiaj obowiązuje, wprowadza w błąd, ale też doprowadza do powielania wielu stereotypów - mówią w Czwórce Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki oraz Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki. - Bardziej odpowiednia jest przerwa rodzicielska, bo ojców też warto angażować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta rodzicielstwo dzieci wychowanie Weronika Puszkar

Czy urlopy macierzyńskie dla wcześniaków będą wydłużone? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespół roboczy wraz ze stroną społeczną pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny rodzina rodzice dzieci Rzecznik Praw Dziecka

Projekt wydłużenia urlopu ojcowskiego. Kaleta: mężczyźni chcą partycypować w pierwszym okresie życia dziecka

- Gwarancja spokojnego zaopiekowania się rodziną w pierwszym okresie życia dziecka jest bardzo dobrą propozycją i dobrze, że o niej rozmawiamy i taką zamianę wprowadzamy - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości skomentował w ten sposób kwestię urlopu ojcowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA praca zatrudnienie rodzina urlop urlop wychowawczy ojcostwo społeczeństwo Bartłomiej Graczak Sebastian Kaleta dzieci

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców prawo

Wskaźnik dzietności wzrósł z 1,27 do 1,46

-Utrzymujemy waloryzację, nie ma żadnego zagrożenia, mamy zapisane prawie 8 mld złotych na przyszłoroczną waloryzację w projekcie budżetu na 2020 rok. Przygotowujemy na pierwsze 100 dni rządu ustawę o 13 emeryturze, także wszystkie zapowiedzi, które składaliśmy w czasie kampanii wyborczej będą oczywiście realizowane - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w programie "Aktualności Dnia" w Radiu Maryja. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci ZUS urlop wychowawczy dzietność emerytura renta rodzinna waloryzacja emerytur