Polskie Radio
Section05
videoMozaika

Konie na trasie do Morskiego Oka. "Potrzebne są zmiany"

- Poleciłem służbom weterynaryjnym oraz innym, odpowiedzialnym za nadzór nad dobrostanem zwierząt, aby ta sytuacja została zbadana - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, odnosząc się do upadku konia i uderzenia go przez fiakra na trasie do Morskiego Oka.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Karol Surówka POLSKA Czesław Siekierski polityka konie zwierzęta Tatrzański Park Narodowy Morskie Oko

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Portret owalny"

"Portret owalny" z 1842 roku to nowelka rekordowo krótka, ledwie 3-stronicowa. Historia w historii: narrator, schroniwszy się w opuszczonej, górskiej posiadłości, podziwia zgromadzone w niej dzieła sztuki. Jego uwagę zwraca portret pięknej, młodej kobiety, oprawiony w owalną ramę. W znalezionej w pokoju książce z opisem kolekcji czyta historię obrazu, jego twórcy i ukazanej na nim modelki…
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sardynia średniowiecze Łukasz Modelski Cezary Namirski zamek KULTURA wyspa Włochy

Aga Zaryan: chciałam iść na PWST, ale nawet nie podeszłam do egzaminów. Wybrałam jazz

- Gdy miałam 20 lat, pokochałam jazz. Byłam w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i szukałam swojej drogi. Miałam taki pomysł, będąc jeszcze w licealnej grupie teatralnej, żeby zdawać na PWST. Do egzaminów przygotowywał mnie nikt inny, jak pan Krzysztof Majchrzak. Miałam wybranej już wszystkie teksty, ale pojawiła się okazja, żeby zdawać do klasy pani Ewy Bem - mówiła w Dwójce Aga Zaryan.
Zobacz więcej na temat:  Aga Zaryan Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Dwójka MUZYKA KULTURA aktorstwo Ewa Bem Ella Fitzgerald

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym [SŁUCHAJ TERAZ]

Wielkopolski Park Narodowy to 18 obszarów ochrony ścisłej, niepowtarzalny polodowcowy krajobraz, nazwany przez jego twórcę, prof. Adama Wodziczkę, "prawdziwym muzeum form polodowcowych i żywym muzeum przyrody". Na miejscu jest Patryk Bedliński. Zapraszamy na słuchania audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  natura ekologia parki narodowe Patryk Bedliński Wielkopolski Park Narodowy Poznań

Piotr Orzechowski z nowym albumem w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

"Critique of Swing in Two Parts" - to tytuł czwartego albumu Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego. W cyklu "Jazz.PL" retransmitowaliśmy koncert, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w dniu premiery krążka (25.04). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  Jazz fortepian swing koncert Piotr Orzechowski Pianohooligan Dwójka studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego pr poleca

Ochrona praw kobiet w ramach UE. "Mamy wybuch regulacji prawnych"

- Unia Europejska dała nam także prawa kobiet, a może przede wszystkim prawa kobiet - powiedziała w Programie 3 Polskiego ekonomistka prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz. Gośćmi audycji były również: Elżbieta Bieńkowska (była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług), Elżbieta Jakubiak (była szefowa gabinetu prezydenta) oraz dr Hanna Machińska (prawniczka, była zastępczyni RPO). 
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka konstytucja 3 maja Unia Europejska

Już jest! Książka elektroniczna z wierszami napisanymi przez dzieci

Polskie Radio Dzieciom prezentuje książkę elektroniczną z pracami laureatów konkursu "Wiosna jest poezją". Spośród ponad 70 prac, jury konkursu wybrało osiem wierszy i te utwory można teraz przeczytać w specjalnie przygotowanej książce. Obok książki znajdują się nagrania wierszy w interpretacji Leszka Filipowicza. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  poezja wiosna dzieci wiersze literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+

Ostatnie przygotowania do matury 2024. Kto przystąpi do egzaminu? Jaka przyszłość czeka maturzystów?

Matury za pasem, trwają ostatnie powtórki przed podejściem do egzaminu dojrzałości. W rozmowie z ekonomistą Piotrem Maszczykiem opowiedzieliśmy o planach pomaturalnych młodych dorosłych. Od tego, jak absolwenci szkół średnich poradzą sobie z maturą, zależeć może ich przyszłość zawodowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka matura Robert Grzędowski studia młodzież piotr maszczyk egzaminy maturalne

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można

Gościem Michała Nogasia był Michał Woroch. W Trójce po raz pierwszy pojawił się 18 lat temu, gdy brał udział w naszej akcji "Wielki wyścig". Wraz z kolegą Tomkiem przemierzał autostopem trasę Madryt-Warszawa. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Michał od dwóch dekad porusza się na wózku inwalidzkim, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zwiedził obie Ameryki, był w Himalajach, założył fundację pomagającym osobom takim jak on.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Woroch aktywność niepełnosprawni niepełnosprawność podróże turystyka