Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Wojna, kalectwo, malarstwo. Władysław Strzemiński - malarz wyklęty

Prace z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, rzadko prezentowanych szerokiej publiczności. "Władysław Strzemiński. Podwójna jednorodność" - to najnowsza wystawa w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa przybliża twórczość artysty z lat 1929-1951, w tym jego rysunki, litografie i dzieła malarskie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo SZTUKA Władysław Strzemiński Małgorzata Wosiek Zobacz także awangarda

Marta Kawalec o wybitnym lektorze Polskiego Radia. "Wiele osób dziękowało Ksaweremu Jasieńskiemu za jego głos"

Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji, niedawno skończył 93 lata. Z tej okazji w Studiu PR im. Władysława Szpilmana odbędzie się jego benefis. - Wszystko będzie przygotowane w najdrobniejszych szczegółach, aby opowiedzieć historię pana Ksawerego - mówi w radiowej Jedynce Marta Kawalec, autorka książki poświęconej legendarnemu spikerowi.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Ksawery Jasieński Marta Kawalec

Nieustanne zmęczenie i hałas. Czy dziś luksusem są spokój i cisza?

- Jesteśmy obstawione urządzeniami, które cały czas nas o czymś informują. Ciągle dostajemy kolejne bodźce. Liczba tych informacji jest szokująca duża - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Kasia, filozofka, dziennikarka, wykładowczyni. A co o nieustannym zmęczeniu sądzi Małgorzata Halber, pisarka, dziennikarka, autorka książki "Hałas"?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska Małgorzata Halber Zobacz także hałas Katarzyna Kasia

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3295 [POSŁUCHAJ]

Akcja nowego odcinka powieści radiowej "W Jezioranach" dzieje się w domu Zosi Teterowej. Antoni Magdziarza montuje nowa półkę na książki. Zosia wybrała nietypowe miejsce: przy schodach. Ma w tym ukryty cel. Zosia zachwycona tym, że Aneczka polubiła czytanie książek chce ją zachęcić do dalszej lektury.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Marek Ławrynowicz Marta Chodorowska Renata Berger Artur Barciś Mateusz Weber

Ewa Pobłocka i Bach. Od przysłuchiwania się w domu do własnych recitali i płyt [WIDEO]

- Jako dziecko podsłuchiwałam, jak mama ćwiczyła Pasję wg św. Jana. I to był dla mnie Bach - te niebywale taneczne i radosne arie. Potem często grałam z mamą, bo wtedy była jeszcze możliwość układania programów, że np. grało się całą Kantatę o kawie czy wybranych kilka arii. Musiałam się więc uczyć tych karkołomnych wyciągów fortepianowych - mówiła w Dwójce pianistka Ewa Pobłocka.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Pobłocka Andrzej Sułek pianino Jan Sebastian Bach MUZYKA muzyka klasyczna Dwójka Zobacz także KULTURA

"Dusze kobiet". Jacek Cygan: ta płyta po 37 latach wraca ze Zbigniewem Wodeckim w najlepszej formie

"Dusze kobiet" to drugi album Zbigniewa Wodeckiego, znakomitego muzyka, kompozytora i wokalisty, który został wydany ponownie po 37 latach. - Ta płyta zawsze była moim brylantem. Miałem ją głęboko w sercu. zwłaszcza jak Zbyszek odszedł - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, autor tekstów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Zbigniew Wodecki Katarzyna Wodecka Jacek Cygan Zobacz także

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3528 [POSŁUCHAJ]

Babcia Ela przyjeżdża z Lublina, by spotkać się po raz pierwszy ze swoim wnukiem Piotrusiem, o którego istnieniu dowiedziała się niedawno. Piotruś trochę alergicznie reaguje na nową babcię, a na Piotrusia reaguje alergicznie Basia. Na szczęście jest jeszcze Lusia, która potrafi załagodzić konflikt. W odcinku pojawia się jeszcze pani Rysia, droid protokularny C-3PO i pan domu Piotr Matysiak.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie radio Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Leon Charewicz Ewa Kania Agnieszka Wosińska Aleksandra Radwan Maria Pakulnis Marek Siudym pr poleca

"Jedyne takie miejsce" z wizytą na Dolnym Śląsku. Twierdza Kłodzko, która tętni historią

Twierdza Kłodzko, miasto czterech kultur - czeskiej, austriackiej, pruskiej i polskiej - oraz wyjątkowa okolica do zwiedzania. Takie jest właśnie Kłodzko, które odwiedził Patryk Bedliński. Dolny Śląsk i Ziemia Kłodzka to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. O tym w "Jedyne takie miejsce". 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Bedliński Kłodzko Dolny Śląsk województwo dolnośląskie Twierdza Kłodzko Zobacz także

Stan wojenny w Polsce. Dlaczego nie wprowadzono go we wrześniu 1981?

13 grudnia 1981 roku Polska znalazła się w kleszczach wojskowej dyktatury. Na okrągło powtarzane przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji, milczące radia i głuche telefony - w taki sposób wprowadzenie stanu wojennego zapamiętała większość Polaków. Okazuje się, że stan wojenny mógł zostać wprowadzony kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Andrzej Friszke stan wojenny Zobacz także Wojciech Jaruzelski Stanisław Kania Solidarność