Polskie Radio
Section05
walka z inflacją

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Sejm uchwalił ustawę. Sprawdź szczegóły

Sejm uchwalił ustawę o maksymalnych cenach węgla dla samorządów. Projekt ma ułatwić dystrybucję tego paliwa oraz umożliwić odbiorcom indywidualnym jego zakup po niższych cenach. Uchwalone przepisy przewidują, że gminy będą nabywać węgiel po maksymalnej cenie 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2000 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo węgiel samorząd Sejm ceny GOSPODARKA walka z inflacją

Wzrost płac w Polsce. Prześcignęliśmy średnią krajów UE

Według danych Eurostatu za drugi kwartał tego roku liczona w euro płaca godzinowa w Polsce wzrosła o 11 proc. rok do roku, podczas gdy w całej Unii wzrost był zaledwie 3,5-procentowy. Oznacza to, że nasze wynagrodzenia rosły szybciej aż o 7,2 proc. w porównaniu ze średnią unijną - podaje portal Businessinsider.
Zobacz więcej na temat:  płace zarobki inflacja GOSPODARKA eurostat POLSKA społeczeństwo walka z inflacją

Wyrównanie cen węgla do ustawowych. Rząd zapowiada korekty faktur

Rząd zajmie się projektem ustawy w sprawie dystrybucji węgla przez samorządy, w przyszłym tygodniu dokument rozpatrzy Sejm - zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Przepisy zakładają, że gmina będzie mogła kupować surowiec po 1,5 tysiąca złotych za tonę i sprzedawać maksymalnie po 2 tysiące złotych za tonę, a ci, którzy kupili już surowiec po wyższej cenie, otrzymają faktury korygujące. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel energetyka Jacek Sasin społeczeństwo walka z inflacją

Prof. Krysiak o cenach energii: gdy zawodzą mechanizmy rynkowe, musi interweniować państwo

Podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd, do 100 proc. zużycia energii elektrycznej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. O polityce energetycznej rządu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja GOSPODARKA POLSKA polityka prąd energia elektryczna węgiel Unia Europejska Antoni Trzmiel walka z inflacją

Zamrożenie cen prądu dla odbiorców wrażliwych może pozytywnie wpłynąć na poziom inflacji

Energia w UE,  z powodu polityki klimatycznej Komisji Europejskiej nie podlega regułom wolnego rynku, choć tak się od lat wmawia obywatelom Wspólnoty - powiedział Marek Lachowicz, ekonomista i ekspert ds. energetycznych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna ceny paliw ceny węgiel gaz ziemny energia elektryczna oszczędzanie energii walka z inflacją

Wzór wniosku o dodatek elektryczny. Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt rozporządzenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek 1 tys. lub 1,5 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym używającym prądu do ogrzewania. To kolejny etap prac legislacyjnych dotyczący wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna tarcza antyinflacyjna ministerstwo klimatu dofinansowanie finanse osobiste walka z inflacją

Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń inflacja tarcza antyinflacyjna podatki vat POLSKA społeczeństwo ceny paliw ceny żywności walka z inflacją

Artur Soboń podkreśla znaczenie tarczy antyinflacyjnej. Przedstawił wyliczenia ekonomistów

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która we wtorek była rozpatrywana w komisji senackiej, przewiduje m.in. wydłużenie do końca roku stosowania tarczy antyinflacyjnej. Wiceminister finansów Artur Soboń wskazał, że celem przygotowanych rozwiązań jest osłabienie wzrostu cen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inflacja tarcza antyinflacyjna Senat GOSPODARKA ustawa walka z inflacją

"Limit 2 tys. kWh nie jest za niski". Minister Maląg: to roczne zużycie trzyosobowej rodziny

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski - uważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według niej, statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste tarcza antyinflacyjna węgiel energia elektryczna dofinansowanie walka z inflacją

Wsparcie dla firm w ramach tarczy solidarnościowej. Poznaliśmy szczegóły

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i możliwość powstrzymania cen dla konsumentów to główne korzyści z wprowadzenia pakietu wsparcia firm w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Szczegóły pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawił szef resortu Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna firma biznes przedsiębiorstwo przedsiębiorca GOSPODARKA walka z inflacją

Rzecznik rządu: szukamy rozwiązań, by zamrozić ceny paliw. Gdyby nie tarcza antyinflacyjna, byłyby większe

- Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen - zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller pytany o rosnące ceny paliw i widmo 8 zł za litr benzyny. Przypomniał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw tarcza antyinflacyjna rząd ceny inflacja POLSKA Piotr Müller polityka walka z inflacją