Polskie Radio
Section05
Wielki Głód

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia grafika wojna na Ukrainie Rosja Tomasz Miara Trójka

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ukraina ZSRR Józef Stalin ludobójstwo

"Historyczne głosowanie". Parlament w Luksemburgu uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

We wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że "Izba Deputowanych Luksemburga przyjęła uchwałę uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze - za ludobójstwo narodu ukraińskiego".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Rosja Ukraina ŚWIAT Europa hołodomor Luksemburg

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina hołodomor

PR24 Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Prof. Kornat: klęska wywołana z rozmysłem przez ZSRR

- To nie był głód wywołany klęską suszy, innymi problemami, na które człowiek nie ma wpływu. Nastąpiła konfiskata ziarna siewnego, konfiskata wszelkich zasobów, a za wyrwanie 10 kłosów na polu groziła egzekucja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z PAN, odnosząc się do Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA ZSRR zbrodnie sowieckie

"Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo". Apel szefa dyplomacji Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany Hołodomor, czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niemcy II wojna światowa Rosja hołodomor ludobójstwo Bundestag

"Bezkarne zło z czasem staje się silniejsze". Szef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołodomoru za ludobójstwo

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał parlamenty wszystkich krajów do uznania wywołanego przez władze sowieckie Wielkiego głodu na Ukrainie z lat 1932-33 za ludobójstwo. Polityk zaznaczył, że 80 lat temu sowiecki reżim kierowany przez Stalina spowodował śmierć milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ludobójstwo

Artystyczna narracja o Wielkim Głodzie

Holodomor – sztuczne „morzenie głodem” wywołane przez komunistyczne władze ZSRR, to klęska, która szczególne dotknęła Ukrainę (wschodnią i centralną). Przyczyniła się do śmierci milionów Ukraińców. Źródła wciąż są niejednorodne. Szacuje się, że zginęło od 3 do 10 milionów ludzi. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę tej zbrodni (1932-1933).
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Mariana Kril Ukraina