Polskie Radio
Section05

wojna 2022

Unia nie ma pieniędzy na pomoc Ukrainie. Europosłowie PiS i PO: potrzebna rewizja budżetu

Komisja Europejska twierdzi, że w budżecie UE na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny w Ukrainie, m.in. na wsparcie finansowe dla Kijowa. "Musimy pomóc Ukrainie. To racja stanu UE" - uważa europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Nawołujemy więc do pilnej rewizji tego budżetu" - mówi europoseł Jan Olbrycht (PO).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska budżet ue pomoc UE Ukraina

Wybory do Kongresu. Michał Jach: wygrana Republikanów nie zmieni znacząco polityki zagranicznej USA

- Jak Republikanie przejmą Kongres - jest to bardzo prawdopodobne - polityka zagraniczna USA niewiele się zmieni. Nie obawiam się znaczącej zmiany wektora, kierunku zainteresowań i decyzji politycznych - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni wybory w USA Kongres USA Ameryka Stany Zjednoczone

Rekruci giną, a ich dowódcy uciekają. Putin wysyła świeżo zmobilizowanych od razu na linię frontu

Rosyjscy rekruci są wysyłani na front, gdzie giną już w pierwszych dniach służby, a ich dowódcy uciekają z pola walki - informują rosyjskie media niezależne. Z oficjalnych danych Kremla wynika, że w ostatnich tygodniach wcielono do wojska około 318 tysięcy mężczyzn, z których 80 tysięcy natychmiast wysłano na front.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Europa Władimir Putin

Poseł PiS o krytyce budowy zapory na granicy z Rosją: życie niczego opozycji nie uczy

Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zapora na granicy z Rosją jest potrzebna. Zaznaczył, że nie przypadkiem władze obwodu kaliningradzkiego zawarły umowy o "otwartym niebie" z krajami Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja bezpieczeństwo granica służby i bezpieczeństwo POLSKA Grzegorz Jankowski

Ukraińcy odpierają rosyjskie szturmy w Donbasie. Okupanci ostrzeliwują cywilów i prześladują ludność

Ukraińska armia ostatniej doby odparła szturm Rosjan w okolicach 10 miejscowości. Najintensywniej Rosjanie atakowali na wschodnim odcinku frontu w Donbasie - wynika z raportu ukraińskiego sztabu generalnego. Rosjanie ostrzeliwują cywilów, stosują też represje wobec miejscowej ludności na okupowanych terytoriach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Donbas wojna na Ukrainie Rosja

Działaczka ZPB: nawet w zrujnowanych przez reżim do gołej ziemi Surkontach na polskich grobach są znicze, stoi krzyż

- Nasi przodkowie rozumieli, że życie opiera się na prostych, elementarnych, ale ważnych rzeczach. Babcie uczyły nas języka polskiego, tak jak umiały, przez modlitwę, i nauczyły. Przecież nie mogliśmy uczyć się polskiego w szkołach. Dziś ludzie są dziesiątki razy lepiej wykształceni niż dekady temu, ale niestety często brakuje tej fundamentalnej mądrości - tym bardziej musimy pamiętać o tym, co najważniejsze, przekazywać to, co ważne, młodemu pokoleniu - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Irena Biernacka ze Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina Raport Białoruś Dziady TYLKO U NAS Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Irena Biernacka

Wybory do Kongresu USA. Jan Parys: Waszyngton nie zrezygnuje ze wspierania Ukrainy

- Mamy wybory uzupełniające do parlamentu w USA, prezydent się nie zmienia, a to prezydent kreuje politykę. Oczywiście, gdy towarzyszy mu życzliwe nastawienie parlamentu, jest mu łatwiej, ale to nie jest tak, żeby kongresmeni mogli całkowicie zablokować politykę prezydenta - mówił w Polskim radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni Jan Parys Antoni Trzmiel USA Joe Biden