Polskie Radio
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

Polskie Radio 24 Gen. Kukuła: będą potężne zmiany w Wojsku Polskim

- Pracujemy nad reformą. Chcemy przenieść punkt ciężkości z rezerwy pasywnej na rezerwę aktywną, która jest trwale związana z jednostkami wojskowymi, bierze udział w ich życiu, wiąże ze służbą wojskową na długie lata. Upodmiotowienie rezerwy będzie się też wiązać ze zmianą jakości szkolenia i dostępem do wyposażenia. W najbliższych dwóch, trzech latach zajdą w tym względzie potężne zmiany - mówił w Polskim Radiu 24 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie armia Wiesław Kukuła Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS Ucieczka, przetrwanie w terenie. Kurs SERE dla żołnierzy WOT

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie - to tylko niektóre zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W pięciodniowym kursie wzięło udział kilkunastu terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie Borów Tucholskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo wojsko

TYLKO U NAS "Ciężki kawałek chleba". Terytorialsi szkolą ratowników pola walki

Co szósty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej to ratownik. Swoją wiedzę, kwalifikację i doświadczenie zdobywają w czasie kursów organizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W piątek (08.03) kolejnych kilkudziesięciu terytorialsów zdało egzaminy i uzyskało certyfikat Ratownika Pola Walki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia wojsko Wojska Obrony Terytorialnej ratownik medyczny

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT. Duda: sprawdziliście się

- Jest wielka symbolika w tym, że w dniu pamięci Niezłomnych, walczących o wolną Polskę, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. Żołnierze WOT służą najczęściej w pobliżu swoich domów, potrafią poprowadzić lepszymi ścieżkami, znają swój teren. Sprawdziliście się, byliście często jednymi z pierwszych na miejscu. Blisko i zawsze gotowi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu WOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski

MON odpowiada Błaszczakowi. "Przyszłość WOT jest zabezpieczona i klarowna"

Wojska Obrony Terytorialnej będą rozwijane, a po osiągnięciu gotowości trafią w podporządkowanie Sztabu Generalnego WP. Przyszłość WOT jest zabezpieczona i klarowna; prosimy nie rozpowszechniać dezinformacji - podkreśla MON zwracając się do Mariusza Błaszczaka (PiS), który ocenił, że "przyszłość WOT jest pod znakiem zapytania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON Wojska Obrony Terytorialnej

Szef MON wysłał żołnierzy na zalane tereny Mazowsza. IMGW wydał kolejne alerty, sytuacja będzie się pogarszać

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że "na zalane tereny na północy Mazowsza zostali skierowani żołnierze". Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na terenie m.in. Mazowsza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź Mazowsze Wyszków Ministerstwo Obrony Narodowej rzeka woda Władysław Kosiniak-Kamysz mazowieckie Wojska Obrony Terytorialnej społeczeństwo służby i bezpieczeństwo regiony Wojsko Polskie

Powodzie na Mazowszu. Szef MON: wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców

Wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców Wyszkowa i okolic, gdzie na skutek zatorów lodowych podniósł się stan wody rzeki Bug - oświadczył w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Mazowsze mazowieckie woda rzeka społeczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo Wyszków powódź

TYLKO U NAS Zamiast nart wybierają poligon. Do programu "Ferie z WOT" zgłosiło się ponad 2 tys. osób

- Do udziału w programie "Ferie z WOT" zgłosiło się już ponad dwa tysiące. Mamy nadzieję, że właśnie tyle osób ukończy to szkolenie, złoży przysięgę i później dalej będzie sukcesywnie szkoliła się w rzemiośle wojskowym - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej WOT armia Ferie zimowe