Polskie Radio
Section05
wywiad

Media: wywiady Niemiec i USA wywiad wspólnie szpiegowały inne państwa

Jak wynika ze wspólnego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez niemiecką telewizję ZDF, amerykański "Washington Post" i szwajcarską telewizję SRF, przez wiele lat wywiady Niemiec i USA wspólnie szpiegowały ponad sto państw na całym świecie. Wykorzystywały do tego celu kontrolowaną przez siebie od 1973 roku szwajcarską firmę "Crypto AG", która sprzedawała na całym świecie urządzenia służące do szyfrowania komunikacji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA wywiad szpieg inwigilacja

Jakub Jakowicz o nowym albumie - Wybieram Dwójkę

-To jest francuski instrument z połowy dziewiętnastego wieku z Paryża. Jego brzmienie bardzo pasuje do muzyki Bacewicz i zgrał się z czasem - to było pierwsze nagranie. Bardzo to miłe uczucie, trochę jakby nowy ja. Często tak jest, że zapominamy o tym jak ważny jest instrument pod palcami muzyka. - O nowym albumie "Grażyna Bacewicz - Sonaty skrzypcowe Jakowicz i Bednarczyk" muzyk opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA wywiad Dwójka radio

Romans w rządzie, szpieg w pałacu. Historia w trzecim sezonie "The Crown"

Najnowsza odsłona popularnego serialu Netflixa prowadzi widza przez życie brytyjskiej rodziny królewskiej od 1964 do 1977 roku. W tym okresie Elżbieta II musiała stawić czoła kilku poważnym kryzysom, a nad wszystkim unosił się duch zimnej wojny.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania historia Europy HISTORIA historia ZSRR Londyn królestwo NKWD KGB szpieg wywiad Cambridge żelazna kurtyna służby specjalne Winston Churchill netflix The Crown

Project Eagle. Jak polscy agenci infiltrowali III Rzeszę dla Amerykanów

Pod koniec wojny służby wywiadowcze USA wysłały na teren Niemiec 32 polskich skoczków. Zrzuceni daleko za linię frontu agenci mieli przekazywać kluczowe informacje nacierającym wojskom. Ich misja przez 75 lat były tajemnicą. Na karty historii przywrócił ich właśnie Amerykanin polskiego pochodzenia prof. John S. Micgiel.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wywiad USA Ameryka służby specjalne Niemcy