Polskie Radio
Section05
Zaduszki

Festiwal Rymkiewiczowski - cykl spotkań, wydarzeń, koncertów związanych ze śmiercią

- Pomysł festiwalu polega na tym, że koncentrujemy się na dziele Jarosława Marka Rymkiewicza, ale przede wszystkim - na jego tematach. Traktujemy jego dzieło jako okno albo drzwi, które coś otwierają, coś pokazują i pozwalają przemyśleć i skonfrontować się ze śmiercią - mówił w Dwójce prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, współorganizator I Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a prywatnie syn patrona wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jarosław Marek Rymkiewicz śmierć Zaduszki pisarze i poeci

Odeszli, ale z nami pozostaną na zawsze

W świąteczny dzień wspominać będziemy ludzi kultury ludowej, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypominamy m.in. muzyków, śpiewaków, artystów, popularyzatorów kultury tradycyjnej  i innych, którzy przez lata uczyli nas tego, jak w tym, co ludowe, widzieć piękno. W audycji wspomnimy: Stanisława Lewandowskiego, Mirona Zajferta, Stanisława Woźnicę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Zaduszki tradycja Magdalena Tejchma

Od renowacji pomników po pomoc charytatywną. Ruszają kwesty na cmentarzach w całej Polsce

Na cmentarzach w całej Polsce trwają kwesty. Do puszek wolontariuszy trafiają pieniądze, które potem zostaną przeznaczone na renowacje pomników czy wparcie dla organizacji charytatywnych. Jednymi z najstarszych i najbardziej znanych zbiórek są te prowadzone na warszawskich Powązkach i na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święto zmarłych cmentarz chrześcijaństwo Zaduszki Powązki

Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim ujęciu

- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz romantyzm Zaduszki Remigiusz Mazur-Hanaj Paweł Siwek KULTURA Dwójka