Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Czym różni się dezinformacja od fake newsa? Dowiesz się na warsztatach Polskiego Radia

- Wszystkim nam wydaje się, że wszystko wiemy, a wpadamy w różne pułapki - mówi prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży "Prawda czy ściema? Tropimy informacyjne pułapki" dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. W programie zajęć, organizowanych przez Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia, m.in. wyjaśnienie pojęć dezinformacja i fake news, rozpoznawanie wiarygodnych źródeł informacji i różnic między rzetelnymi a zmanipulowanymi treściami.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Roman Czejarek Maciej Jastrzębski fake news Polskie Radio hejt w internecie internet dezinformacja oszustwo

Ikona piękna i wojny. Mity Heleny trojańskiej w starożytnej Grecji

Postać Heleny trojańskiej wpisuje się w wielowątkowe filozoficzne i literackie tradycje greckie kreowane przez ówczesnych mężczyzn. Analiza tekstów Homera, Herodota czy Eurypidesa pokazuje wizerunki kobiet i ich rolę w starożytnym świecie. - Helena jako boska i przepiękna istota była odzwierciedleniem jednego ze stereotypów mizoginistycznych. To znaczy zdrady i oszustwa - analizuje filolog klasyczny, prof. Jadwiga Czerwińska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helena Trojańska wojna trojańska Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Jubileuszowe koncerty Ireny Santor. Niezapomniane przeboje w wykonaniu zespołu Polyphonics

Paweł Głowiński, twórca i szef wokalnej grupy Polyphonics, towarzyszy Irenie Santor w jubileuszowej trasie koncertowej. - Pani Irena zachwyca wszystkich, oczywiście nie śpiewa całego koncertu, bo to nie jest jej koncert, natomiast są akcenty, które ona wykonuje. Członkowie zespołu Polyphonics śpiewają dalej razem z nią, i to jest przepiękne przekazanie pałeczki młodemu pokoleniu - mówi w "Muzycznej Jedynce" Paweł Głowiński. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska Irena Santor Zbigniew Wodecki jubileusz Zobacz także

Mariusz Ostrowski z singlem "Ten moment". Radiowa premiera w "Muzycznej Jedynce"

Aktor i wokalista Mariusz Ostrowski na antenie radiowej Jedynki zaprezentował swój singiel "Ten moment". - Muzyka i tekst do tej piosenki została napisana przeze mnie mniej więcej 10 lat temu. Byłem szaleńczo zakochany w pewnej wspaniałej, pięknej pani - mówi w Jedynce Michał Ostrowski. Singiel wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia, a w najbliższy piątek 14 marca będzie on dostępny na wszystkich muzycznych portalach streamingowych. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy Mariusz Ostrowski album piosenka Agencja Muzyczna Polskiego Radia Zobacz także

Czy Turcja może odegrać ważną rolę w procesie pokojowym na Ukrainie?

Turcji, dysponującej drugą co do wielkości armią w NATO, do tej pory udawało się balansować między Kremlem a Kijowem. Czy Ankara może odegrać ważną rolę w procesie pokojowym w Ukrainie? - Wszyscy powątpiewamy w to, że Rosja zgodzi się na rozejm, a nawet jeśli do tego dojdzie, to czy doprowadzi to do trwałego pokoju - mówi w Jedynce Karol Wasilewski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Rosja Turcja wojna na Ukrainie

COVID-19. W jakim stopniu pandemia stała się tematem literackim?

Pięć lat temu, 11 marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Już kilka miesięcy później pojawiły się pierwsze książki nawiązujące do tej dramatycznej sytuacji. - Książek beletrystycznych, w których pandemia pojawia się jako główny temat lub jako mocne tło, jest jednak stosunkowo niewiele - zauważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Zobacz także KULTURA pandemia literatura

Amerykanie i Ukraińcy negocjują w Rijadzie. "USA faworyzują Rosję"

Ukraina i Stany Zjednoczone negocjują w Arabii Saudyjskiej w sprawie zakończenia wojny. - Bez względu na to, co ustalą negocjatorzy, to będzie tylko wstrzymanie działań wojennych, które najbardziej będzie sprzyjać Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdaniem ekspertki, Amerykanie nie domagają się ustępstw ze strony Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Rosja Arabia Saudyjska Karol Surówka Agnieszka Bryc Aleksandra Gasztold Damian Szacawa