Polskie Radio
Section05
żywność

Premier Morawiecki zapowiada kolejne projekty ustaw. "Będziemy intensywnie pracować w najbliższych dwóch tygodniach"

- Proponujemy trzy bardzo dobre ustawy: wakacje kredytowe, zerowy VAT na żywność i zamrożenie rachunków na energię elektryczną; będzie gotowych kilka kolejnych ustaw, ponieważ rząd będzie bardzo intensywnie pracował w najbliższych dwóch tygodniach - powiedział w poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Sejm rząd Mateusza Morawieckiego Szymon Hołownia Prawo i Sprawiedliwość PiS ustawa polityka legislacja żywność ceny prąd energia elektryczna vat kredyt

Szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy: wykorzystywanie przez Rosję żywności jako broni jest niedopuszczalne

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia - czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów zboże żywność Morze Czarne Litwa Łotwa Szwajcaria

Premier Morawiecki: marszałek Hołownia ma okazję, by przed milionami Polaków udowodnić, że ma talent

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma okazję, by przed milionami Polaków udowodnić, że ma talent; tym razem odpowiedzialnego politycznego lidera, a nie tylko konferansjera - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, dodając, że Polacy w wyborach zdecydowali, że chcą Sejmu, który będzie "w dialogu podejmować ważne decyzje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Szymon Hołownia ustawa żywność vat kredyt Sejm legislacja

Rzecznik rządu do marszałka Hołowni: proszę rozpocząć procedowanie ustawy o niższych cenach energii i gazu

Ustawa o niższych cenach energii i gazu jest niezbędna dla ochrony Polaków przed podwyżkami. Proszę rozpocząć jej procedowanie, bo inaczej nie będzie możliwe jej wdrożenie i będzie to wyłącznie pana odpowiedzialność - napisał w piątek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller zwracając się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Szymon Hołownia Piotr Müller prąd energia elektryczna ustawa Sejm Marszałek Sejmu żywność vat ceny

27. Świąteczna zbiórka Banków Żywności. Możesz wesprzeć potrzebujących w niektórych sklepach i online

W piątek i sobotę w ponad 2 tysiącach sklepów spożywczych w całym kraju odbędzie się 27. Świąteczna Zbiórka Żywności. Akcja jest organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Zbiórka będzie prowadzona zarówno w małych, lokalnych sklepach, jak i w największych sieciach handlowych. Produkty trafią do najbardziej potrzebujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA żywność pomoc społeczeństwo

Poseł PO zapowiada wyższy VAT na żywność. Czarnek: wraca "ekipa Tuska" bez pieniędzy na cele społeczne

- Utrzymywaliśmy zerowy VAT na żywność mimo "putinflacji", skutków pandemii i wojny - przypomniał w rozmowie z TV Republika minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Słowa jednego z posłów PO o podatku od żywności nazwał "sygnałem, że wraca »ekipa Tuska«, która nie ma pieniędzy na cele społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek opozycja Platforma Obywatelska vat żywność

Trudna sytuacja humanitarna w Strefie Gazy. "NYT": Hamas ukrywa żywność i paliwo przed cywilami

Zarówno źródła arabskie, jak i zachodnie potwierdzają doniesienia Izraela o ukrywaniu przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas żywności i paliwa przed cywilami ze Strefy Gazy - poinformował amerykański dziennik "New York Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Strefa Gazy Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska Hamas New York Times żywność paliwa społeczeństwo

Problem otyłości u dzieci. Ekspertka: potrzebna jest dalsza edukacja w tym zakresie

W Polsce zostały wprowadzone już rozwiązania systemowe, które powinny zmniejszać problem nadwagi i otyłości u dzieci. Obecnie potrzebne są działania, które je rozwiną, oraz takie, które pomogą diagnozować chorobę wśród najmłodszych. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której analizowano ten problem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta społeczeństwo szkoła edukacja żywność