Historia

Włamanie po królewsku. Pogawędka intruza z Elżbietą II w "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:55
Widzowie czwartego sezonu serialu "The Crown" mogą zobaczyć jak bezrobotny Michael Fagan włamuje się do królewskiego pałacu Buckingham, aby uciąć z królową Elżbietą II pogawędkę na temat sytuacji w kraju. Sam Fagan twierdzi, że jego spotkanie z królową trwało znacznie krócej i nigdy nie zachowałby się w tak niemiły sposób jak jego serialowy odpowiednik.
Pałac Buckingham
Pałac BuckinghamFoto: Walter Rawlings/Robert Harding/EAST NEWS

Dwukrotne włamanie do pałacu Buckingham

Serialowego Michaela Fagana poznajemy w połowie 1982 roku jako pozbawionego perspektyw bezrobotnego malarza pokojowego. Jest sfrustrowany wizytami w biurze pomocy społecznej, które odbywa regularnie co dwa tygodnie, a problemy ze znalezieniem pracy przełożyły się dodatkowo na rodzinne kłopoty.

31-letni Michael Fagan jest jednym z tysięcy podobnych sobie ludzi. Skutkiem ubocznym reform Margaret Thatcher z początku lat 80. był szybki wzrost bezrobocia. Fagan obwinia panią premier za złą sytuację gospodarczą, sprzeciwia się wojnie falklandzkiej i pragnie porozmawiać z kimś o sytuacji w kraju. Wizyta w biurze lokalnego parlamentarzysty nie kończy się po jego myśli, postanawia zatem wybrać się do najwyższej instancji – królowej.

elżbieta anthony blunt eastnews 1200.jpg
Romans w rządzie, szpieg w pałacu. Historia w trzecim sezonie "The Crown"

Pod wpływem impulsu, niezauważony przez nikogo, dostał się do pałacu Buckingham. Chodził po jego pomieszczeniach, wypił butelkę wina i stłukł wazę, podarunek od prezydenta Gujany. W trakcie swojej wędrówki został dostrzeżony przez pokojówkę, ale zdołał uciec.

Elżbieta II została powiadomiona o nieproszonym gościu, postanowiła jednak uciszyć sprawę. Obawiała się odcięcia od poddanych i zamienienia pałacu Buckingham w "więzienie". Tymczasem Michael Fagan postanowił spróbować szczęścia drugi raz.

Ponownie włamał się do pałacu Buckingham i tym razem odnalazł sypialnię królowej. Wskutek nieuwagi służby, nikt nie usłyszał dźwięku alarmu przy łóżku Elżbiety. Monarchini postanowiła ze spokojem wysłuchać uwag poddanego, a pomoc nadeszła dopiero, gdy nieznajomego zauważyła pokojówka, która przyniosła poranną herbatę.

Włamywacz ma żal do scenarzysty

Tyle serial. Prawdziwy Michael Fagan – który w trakcie swojego życia zdołał zapełnić pokaźną policyjną kartotekę – rzeczywiście dwukrotnie wtargnął do środka pałacu Buckingham. Skończyło się to dla niego jedynie zarzutem o kradzież wina, ale oskarżenie zostało wycofane po tym, gdy został skierowany na trzymiesięczną obserwację do szpitala psychiatrycznego.

Michael Fagan twierdzi jednak, że jego spotkanie z królową wyglądało zupełnie inaczej niż w serialu.

aberfan elzbieta pap 1200.jpg
"The Crown" i tragedia w Aberfan. Gdzie jest królowa?

W wywiadzie udzielonym w 2012 roku brytyjskiej gazecie "Independent" powiedział, że królowa na jego widok krzyknęła i wybiegła z pokoju po pomoc. Fagan pozostał w środku, gdzie dotarł do niego królewski lokaj Paul Whybrew, który postanowił zająć uwagę intruza w oczekiwaniu na nadejście uzbrojonych policjantów i zaoferował mu wypicie szklanki szkockiej whisky.

Michael Fagan stwierdził także, że nigdy nie zachowałby się tak, jak jego serialowy odpowiednik, który poprosił królową o papierosa. – To byłoby bezczelne i lekceważące – mówił w najnowszej rozmowie z dziennikiem "The Telegraph". Wyraził także żal, że scenarzysta Peter Morgan nie skontaktował się z nim w trakcie pracy nad serialem "The Crown".

sa

Czytaj także

Ameryko, ratuj królową! Ile prawdy w "The Crown"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:00
Czy księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II, rzeczywiście tak oczarowała prezydenta USA podczas kolacji w Białym Domu, że zapewniła Wielkiej Brytanii wielomilionowe wsparcie finansowe? Tak przedstawia to serial Netflixa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie roku 2019

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 08:00
Ponad sto dwadzieścia odcinków, dziewięć filmów, pięć królowych, trzech Piłsudskich, dwa gangi, jedna caryca, do tego garść rycerzy i żołnierzy obu wojen światowych... A to nie wszystko. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych produkcji filmowych opartych na wydarzeniach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:53
To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jego Wysokość w kryzysie. Książę Filip w serialu "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:00
Zmarłego 9 kwietnia 2021 księcia Filipa można było bliżej poznać dzięki serialowi "The Crown". Najpierw u boku Claire Foy grał go Matt Smith, potem wcielił się w niego Tobias Menzies w towarzystwie Olivii Colman. Dwaj aktorzy zmierzyli się z historią 30 lat życia księcia Filipa, które w "The Crown" pokazano jako okres burzliwych egzystencjalnych zmagań.
rozwiń zwiń