Polskie Radio
Section05
Adwent

Ostatni dzień głosowania w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko!

Święta Łuca dnia przyrzuca… to stare przysłowie, które przypomina, że od dzisiejszego dnia, wg dawnych wierzeń, zaczyna przybywać dnia, a Słońca jest coraz więcej! O świętowaniu dnia św. Łucji, ale też św. Tomasza i przygotowaniach do Godnich Świąt mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja Prusinowska opowiadała nam historie o ogniu, piecach, Piecuchu i piecuszku. Natomiast Ola z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych pytała o sposoby mierzenia czasu na dawnej wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Kędziorek Adwent

Tylko u nas Wojna Postępu z Dekalogiem. Prof. Chrostowski o uniwersalności przykazań

Liberalno-lewicowe środowiska robią wszystko, by podważyć i zmarginalizować Dekalog. Dziesięć przykazań stoi bowiem w opozycji do tego, co narzuca świat. W efekcie wiele osób deklarujących się jako chrześcijanie często nie wie, czego one w rzeczywistości dotyczą. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi udziela w swojej najnowszej książce „Dekalog” ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Chrostowski Adwent Kościół katolicki chrześcijaństwo KULTURA Jezus Chrystus Biblia

"Przyjmijcie czas pandemii jako czas postu eucharystycznego". List adwentowy prymasa Polski

W liście na Adwent prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak napisał, że Adwent wzywa nas do odważnej i wytrwałej wiary. - Czas pandemii, czas trudnych dla nas ograniczeń, a także towarzyszące nam niepokoje społeczne, podziały i niezgoda - właśnie ten czas wzywa nas do konkretnych uczynków miłości, do jedności i do świadectwa - napisał arcybiskup.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Adwent wiara

Abp Skworc przed adwentem: Eucharystia uczy, by dzielić się z bliźnimi

Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania - powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając rozpoczynający się w pierwszą niedzielę adwentu nowy rok duszpasterski.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara Adwent Episkopat Polski aktualności katolickie społeczeństwo POLSKA

Przypominamy adwentowe zwyczaje i pieśni z Podlasia i Kurpiów

– W Adwencie to ludzie nawet z mlekiem nie jadali, tylko pościli. Ten czas niczym się nie różnił od Wielkiego Postu przed Wielkanocą. Zwolnione od niego były tylko kobiety przy nadziei, matki karmiące i dzieci, które nie były jeszcze u komunii świętej – tak 3 grudnia 2017 roku opowiadała o adwentowych zwyczajach śpiewaczka Zofia Warych.
Zobacz więcej na temat:  Adwent muzyka tradycyjna muzyka ludowa Piotr Kędziorek