Polskie Radio
Section05
Adwent

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Adwent Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale

Kto dekoruje choinkę na Święta?

Już za kilka dni… Święta Bożego Narodzenia (w Kościele katolickim. Nasi sąsiedzi ze wschodu, na przykład z Ukrainy, Święta obchodzą kilka tygodni później)! Już w piątek świąteczny czas rozpocznie Wigilia, kolacja inna, niż wszystkie! Choć dziś po produkty na wigilijny stół możemy iść do sklepu, dawniej, na wsiach wszystkie potrawy przygotowywały gospodynie. Piekły ciasta, gotowały zupy z zakwasu… Zwyczaj nakazywał spróbowanie wszystkich potraw, nawet tych, za którymi się nie przepada.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Co na wsi robiono zimą?

Tym razem zastanawialiśmy się, co w wiejskim gospodarstwie robiono późną jesienią i zimą, kiedy wszystkie prace w polu były już dawno zakończone, a zmrożona ziemia zaczynała być twarda jak kamień. Karolina Ociepka nauczyła nas wesołej kolędy o ptaszkach, a Witold Vargas opowiedział bajkę o... brzydkiej królewnie. A wszystko przez zabawę w „bajki-zamieniajki”. Na czym polega ta zabawa? Przekonajcie się sami!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Trwa Adwent!

Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie Lubelszczyzna Adwent kolędy

Kalendarz adwentowy i jego historia

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan kalendarz Adwent Boże Narodzenie święta Martyna Masztalerz dzieci rodzice słodycze czekolada

Ernest Bryll: istotne jest to, by być razem i utrzymywać więzi

- Naprawdę istotne jest to, że jesteśmy razem. Trzeba odgrzebywać, wyrywać wszystko to, co pamiętamy z bycia razem, i próbować to utrzymać. Teraz trzeba utrzymać więź za wszelką cenę. Uczyć się być z innymi, nawet jeśli jest między nami duża odległość - podkreślił w Polskim Radiu 24 Ernest Bryll. Gościem audycji była także żona poety Małgorzata Goraj-Bryll. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Adwent

Pająki i ozdoby ze słomy - warsztaty Olgi Budzan

„Zanim ubrało się choinkę, trzeba było nie tylko zrobić nowe ozdoby, ale i przejrzeć stare, ewentualnie je ponaprawiać. Był to jeden z elementów przygotowań do Świąt” – mówiła Olga Budzan. Wrocławska artystka-plastyk, przygotowała rodzinne warsztaty plastyczne z robienia tradycyjnych zabawek i ozdób świątecznych ze słomy. Odbędą się online, jest szansa dołączyć z każdego zakątka Internetu!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Adwent Piotr Kędziorek