Polskie Radio
Section05

NASZ NEWS Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Ustalenia Polskiego Radia

Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce - tę informację potwierdził Polskiemu Radiu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Wyjaśnił, że część uzbrojenia, która wejdzie w skład najnowszego pakietu amerykańskiej pomocy dla Kijowa została już rozlokowana w magazynach w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina Stany Zjednoczone wojna 2024 wojna na Ukrainie broń pomoc

"Gargantua i Pantagruel" François Rabelais'go w "Lekturach Jedynki"

Od 25 marca, od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45, zapraszamy do wysłuchania fragmentów fantastyczno-satyrycznej powieść z połowy XVI wieku "Gargantua i Pantagruel" François Rabelais'go, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w interpretacji Andrzeja Szczepkowskiego. Nagranie z roku 1994, dostępne bezpłatnie w ramach projektu Radiobook. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Andrzej Szczepkowski Tadeusz Boy-Żeleński Radiobook

O tym, jak autor "Robinsona Cruzoe" został szpiegiem. Życie Daniela Defoe

- Podczas ponad siedemdziesięciu lat swojego życia co najmniej trzy razy bankrutował i na nowo się bogacił, pracował jako kupiec i dziennikarz, za rządów torysów był szpiegiem wigów, a za rządu wigów szpiegiem torysów - opowiadała na antenie Polskiego Radia anglistka prof. Wanda Rulewicz. 293 lata temu zmarł wybitny angielski pisarz Daniel Defoe. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe literatura Wielka Brytania wyspa

Kalkbrenner? Natychmiast!

24 kwietnia 1837 r., składający wizytę Chopinowi jego rówieśnik i kolega ze szkolnych lat, wiolonczelista, pianista i kompozytor, Józef Brzowski, nadmienił, iż będąc już jakiś czas w Paryżu nie miał jeszcze okazji usłyszeć gry Kalkbrennera. Nie musiał długo czekać na reakcję Fryderyka, który zasiadł do fortepianu i zaczął grać à la Kalkbrenner. W swych notatkach Brzowski zapisał wtedy: „Mogłem bezpiecznie wierzyć w dokładność kopii, bo Chopin wybornym był w tym względzie, a ja, pojmując dzieła Kalkbrennera i jego epokę oceniając, powziąłem przekonanie, że oryginał taki być musi”. Fryderyk obiecał przyjacielowi, że da mu sposobność usłyszenia Kalkbrennera „w następną niedzielę na poranku muzycznym u znakomitego amatora, pana Fremont”. Choroba zatrzymała jednak w domu oczekiwanego pianistę, a jego miejsce przy fortepianie zajął wówczas Liszt. Brzowski w swych pamiętnikach zamieścił wiele ciekawych opisów codziennych zajęć Chopina, jego stylu życia, a także charakterystykę licznych postaci z bliskich mu kręgów towarzyskich. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura KSIĄŻKA young adult powieść nastolatki młodzież Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek