Polskie Radio
Section05
Anna Fotyga

"Wizerunkowa katastrofa". Anna Fotyga pyta o lobbing z Komisją Europejską w tle

"Skierowałam właśnie zapytanie do Komisji Europejskiej ws. oskarżeń dziennika »Libération« wobec sędziów TSUE, urzędników KE, lobbystów i polityków EPL oraz skandali w ramach misji UE w obszarze praworządności" - oświadczyła na Twitterze europoseł PiS Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Parlament Europejski Anna Fotyga Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Anna Fotyga: destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej się nie udała

- Atak na naszą granicę, atak hybrydowy również na granicę litewską, łotewską - to jest angażowanie grupy państw, które są najbardziej zaangażowane w nagłaśnianie sytuacji w regionie, w obronę własnych granic - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Fotyga, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Prawo i Sprawiedliwość PiS granica Białoruś Rosja kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

Anna Fotyga i Jerzy Buzek oczekują od Komisji Europejskiej działań ws. Nord Stream 2

Polscy europosłowie oczekują stanowczych działań od Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. - Nie pozwolimy na uruchomienie rurociągu bez zgodności z unijnym prawem - podkreśliła Anna Fotyga w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia. Jerzy Buzek powiedział Beacie Płomeckiej, że jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony nielegalnie, Komisja powinna natychmiast zareagować. Gazprom chce uruchomić rurociąg w przyszłym tygodniu, tymczasem najpierw musi uzyskać certyfikację, a procedura może trwać miesiącami.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Buzek Anna Fotyga Nord Stream 2 Rosja Komisja Europejska Unia Europejska

"Wrogie i barbarzyńskie działania". Parlament Europejski krytykuje władze Rosji

Parlament Europejski ostro krytykuje władze na Kremlu i wspiera rosyjskie społeczeństwo. Wskazuje też na udział Rosji w podsycaniu przez Białoruś kryzysu migracyjnego. Deputowani przyjęli rezolucję autorstwa litewskiego europosła z grupy chadeków Andriusa Kubiliusa. Za przyjęciem dokumentu było 494 europosłów, przeciwko 103, 72 wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Unia Europejska Anna Fotyga Beata Płomecka

"Unijne kraje powinny wyzbyć się naiwności w ocenie zagrożeń". Fotyga i inni europosłowie o relacjach UE z Rosją

Ostra krytyka Władimira Putina, apel o jedność w Unii w kontaktach z Rosją i wezwanie do surowych sankcji na Kreml - o tym mówili polscy europosłowie podczas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu. W Parlamencie Europejskim deputowani rozmawiali na temat relacji Wspólnoty z władzami na Kremlu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kreml Rosja Władimir Putin NATO Komisja Europejska Radosław Sikorski Anna Fotyga Marek Belka polityka Beata Płomecka Bruksela

KARPACZ 2021 Anna Fotyga na Forum w Karpaczu: Zachód powinien przyjąć strategię kolektywnego reagowania na wydarzenia w Afganistanie

- Trzeba zastanowić się, co zrobić, żeby to się już nie zdarzyło. Problem będziemy mieli dalej. Potrzebna jest strategia kolektywnego Zachodu wobec Afganistanu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Fotyga (europoseł Prawa i Sprawiedliwości).
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 Afganistan kryzys migracyjny zachód strategia polityka Polityka zagraniczna Polski POLSKA

Fotyga apeluje do KE o podjęcie rozmów z Irakiem. Chodzi o migrantów wykorzystywanych przez Białoruś

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga skierowała do KE interpelację dotyczącą wykorzystywania przez reżim Aleksandra Łukaszenki migrantów jako narzędzia w wojnie hybrydowej przeciwko krajom unijnym. Europoseł zaapelowała o rozmowy z Irakiem w sprawie migrantów wykorzystywanych przez Białoruś. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Białoruś Belgia Bruksela Parlament Europejski Anna Fotyga migracja Białoruś Irak

Nord Stream 2 powinien być natychmiast wstrzymany - wynika z raportu eurodeputowanych

Mimo wielokrotnych apeli polityków z naszego regionu i Parlamentu Europejskiego o zatrzymanie budowy Nord Stream 2 Stany Zjednoczone i Niemcy porozumiały się w sprawie jej dokończenia. Nie dalej jak kilka dni temu europosłowie z komisji spraw zagranicznych ponowili wezwanie do natychmiastowego zablokowania kontrowersyjnej inwestycji. Taki apel znalazł się w raporcie dotyczącym relacji Unii z Rosją, autorstwa europosła z grupy chadeków Andriusa Kubiliusa. W imieniu europejskich konserwatystów raport negocjowała Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Anna Fotyga Parlament Europejski

"Potwierdzenie wieloletnich tez Polski". Anna Fotyga o orzeczeniu TSUE ws. gazociągu OPAL

- To potwierdzenie wieloletnich tez Polski dotyczących zasady solidarności energetycznej, której promotorem był śp. prezydent Lech Kaczyński - tak europosłanka Anna Fotyga skomentowała orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Sędziowie oddali skargę Niemiec na korzystny dla Polski werdykt unijnego Sądu Pierwszej Instancji z 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream OPAL Anna Fotyga Trybunał Sprawiedliwości UE