Polskie Radio
Section05
Czechosłowacja

Ekspert: Rosja chce zmęczyć Europę tematem Ukrainy

- Od 2014 roku nic się nie zmieniło. Putin nie cofnął się ani o krok, co więcej on tę presję na Ukrainę wzmacnia - powiedział na antenie Jedynki Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennikarz specjalizujący się w tematyce ukraińskiej opowiedział o polityce prowadzonej przez Władimira Putina i jego relacjach z europejskimi państwami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Austria Niemcy Rosja Władimir Putin Czechosłowacja Czechy Słowacja Piotr Pogorzelski

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja 1968 Dorota Gacek KULTURA Zbigniew Gluza Andrzej Jagodziński Andrzej Krawczyk rocznica Układ Warszawski ZSRR

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA