Polskie Radio
Section05
Czechosłowacja

NA EKRANIE Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie roku 2019

Ponad sto dwadzieścia odcinków, dziewięć filmów, pięć królowych, trzech Piłsudskich, dwa gangi, jedna caryca, do tego garść rycerzy i żołnierzy obu wojen światowych... A to nie wszystko. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych produkcji filmowych opartych na wydarzeniach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  serial netflix hbo BBC telewizja vod ranking film polski FILM Elżbieta II Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Władysław Pasikowski Helen Mirren król królestwo produkcja kultura masowa Wikingowie templariusze Wielka Brytania historia Polski historia Europy USA Robert De Niro Al Pacino Martin Scorsese Joseph Heller george clooney Czarnobyl FBI szpieg aksamitna rewolucja Izrael Czechy Czechosłowacja Birmingham przestępczość Umberto Eco II wojna światowa Powstanie Warszawskie Józef Piłsudski Legiony jan frycz Borys Szyc miłość hugh laurie helen hunt Włochy

Premier: Polska była krajem, który rozpoczął proces przemian

W Pradze premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji, która doprowadziła do upadku komunizmu w Czechosłowacji. Szef polskiego rządu w przemówieniu pochwalił kierunek zmian, jaki w 1989 r. obrały kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Mówił też o współpracy Polski i Czech w ramach Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Czechy ŚWIAT Czechosłowacja aksamitna rewolucja

Ekspert: Rosja chce zmęczyć Europę tematem Ukrainy

- Od 2014 roku nic się nie zmieniło. Putin nie cofnął się ani o krok, co więcej on tę presję na Ukrainę wzmacnia - powiedział na antenie Jedynki Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennikarz specjalizujący się w tematyce ukraińskiej opowiedział o polityce prowadzonej przez Władimira Putina i jego relacjach z europejskimi państwami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Austria Niemcy Rosja Władimir Putin Czechosłowacja Czechy Słowacja Piotr Pogorzelski

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja 1968 Dorota Gacek KULTURA Zbigniew Gluza Andrzej Jagodziński Andrzej Krawczyk rocznica Układ Warszawski ZSRR