Polskie Radio
Section05
Europa

W związku z koronawirusem powrócą w Europie kontrole graniczne? KE wyjaśnia

W Unii Europejski poziom zagrożenia koronawirusem jest oceniany jako umiarkowany, z wyjątkiem Włoch, gdzie podniesiono go do wysokiego. Tak zdecydowali eksperci z Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. To był jeden z tematów spotkania przedstawicieli unijnych krajów w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie Chiny Włochy Europa ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska

Prozachodni kurs Gruzji. Ekspert: pod tym względem była w awangardzie byłych republik sowieckich

- Na początku lat 90. władze Gruzji pokazały, że chcą zerwać z przeszłością i dążyć do integracji z Zachodem. (…) Państwo to, razem z krajami bałtyckimi, najbardziej konsekwentnie czyniło kroki w tym kierunku - powiedział Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Gruzja Rosja Paweł Lekki Abchazja Osetia Południowa

"Prawdopodobnie dotrze do Polski". Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie

- Znaczna liczba Polaków przebywa w Lombardii i we Włoszech. Jest więc bardzo duża szansa, że koronawirus zostanie do Polski przywleczony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Gościem audycji byli również: Jerzy Bielewicz ("Gazeta Bankowa") i Tomasz Łysiak ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  koronawirus choroby zakaźne zdrowie Michał Rachoń Włochy Europa POLSKA

Epidemia koronawirusa. Ekspert: straty gospodarcze są już potężne

- Wstrzymane zostały łańcuchy dostaw. Dużo linii produkcyjnych w Chinach zamknięto, a to właśnie z nich korzystają liczne firmy na całym świecie. Brak dostaw może spowodować wzrost cen produktów i wpłynąć na poziom życia ludzi - powiedział Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus ŚWIAT Europa zdrowie Paweł Lekki Chiny Stany Zjednoczone gospodarka chin gospodarka USA

Koronawirus we Włoszech. Jałowiczor: odwołano nawet nabożeństwa w Środę Popielcową

- W Wenecji odwołano imprezy karnawałowe, w wielu diecezjach ogłoszono zakaz podawania ręki na znak pokoju w czasie mszy św. i wystawiania w kościołach wody święconej, a komunię podawano tylko na rękę. Od poniedziałku kilka diecezji wprowadziło zakaz celebrowania jakichkolwiek nabożeństw - powiedział publicysta tygodnika "Gość Niedzielny" Jakub Jałowiczor w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy koronawirus Lombardia

Aborcja dziecka z zespołem Downa - aż do narodzin? Brytyjczycy protestują

Propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące w Anglii, Walii i Szkocji prawo aborcyjne - przekonują organizacje zrzeszające obrońców życia w Wielkiej Brytanii. Ich komunikat to odpowiedź na możliwość wprowadzenia przez rząd Borisa Johnsona selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Wielka Brytania Boris Johnson Europa dziecko zespół downa ŚWIAT

"Unikajcie skupisk ludzi". Polski konsulat we Włoszech wydał ostrzeżenie

W związku z szerzeniem się koronawirusa we Włoszech, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi - podał w niedzielnym komunikacie. 132 przypadki koronawirusa stwierdzono dotąd we Włoszech
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie Chiny Włochy Europa ŚWIAT

"Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane". Rzecznik rządu o negocjacjach budżetu UE

Piotr Müller skomentował ostatnie negocjacje unijnego budżetu na lata 2021-2027, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane, ale to nie znaczy, że nie powalczymy jeszcze o dodatkowe środki. Są inne kraje UE, z którymi solidarnie walczymy o to, żeby budżet był ambitny - podkreślił rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 UE Piotr Müller

Papież do biskupów: nie ma jakiejkolwiek rozsądnej alternatywy dla pokoju

Papież Franciszek spotkał się w Bari z biskupami z państw basenu Morza Śródziemnego. Hierarchowie uczestniczący w konferencji "Morze Śródziemne granicą pokoju" dyskutowali między innymi o sposobach budowania pokoju w tym obszarze świata. - Wojna jest szaleństwem, bo szalone jest niszczenie domów, mostów, fabryk, szpitali, zabijanie ludzi i unicestwianie zasobów - mówił papież.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół katolicki papież Franciszek papież Kościół wiara chrześcijaństwo ŚWIAT Włochy Europa Morze Śródziemne

Koronawirus we Włoszech: coraz więcej zarażonych i ofiary śmiertelne. Całe gminy odcięte od świata

We Włoszech rośnie liczba zarażonych koronawirusem. Według najnowszych danych, podawanych w mediach przez lokalne władze, to już ponad 100 chorych. Dwie osoby zmarły. Najwięcej zarażonych - 89 - jest w Lombardii, 17 w Wenecji Euganejskiej, dwie w Emilii-Romanii, dwie w stołecznym regionie Lacjum.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie Chiny Włochy Europa ŚWIAT Giuseppe Conte

NASZ WYWIAD Kreml stawia Białorusi ultimatum, u granic są wojska. Ekspert: to wiele może zmienić dla USA, Polski

- Kreml wieloma środkami stara się zniszczyć suwerenność Białorusi i mówi o tym wprost. Mińsk dostał integracyjne ultimatum. Rosja boi się geopolitycznego zwrotu Mińska – zauważa ekspert Arsen Siwicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. – To walka informacyjna, gospodarcza, militarna. Rosja rozmieszcza oddziały 14 Armii Rosji przy granicy nie tylko Ukrainy, ale i Białorusi – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Europa Kreml ropa naftowa Mińsk Moskwa Raport Białoruś NASZ WYWIAD gaz

Epidemia koronawirusa w Europie? Minister zdrowia Francji: przygotowujemy się

- Francja przygotowuje się na możliwość wybuchu w Europie epidemii koronawirusa Covid-19 - poinformował francuski minister zdrowia Olivier Veran. Podkreślił, że Paryż uważnie obserwuje sytuację we Włoszech, gdzie stwierdzono już 76 przypadków zakażenia i dwa zgony, wywołane wirusem.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie Chiny Francja Europa ŚWIAT

Ekspert: niezależnie od wyniku wyborów, napięcia na linii USA-Iran będą trwały

- W przypadku wyborów do parlamentu irańskiego nie będzie żadnego bezpośredniego przełożenia na politykę zagraniczną, która jest w rękach duchowego przywódcy i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Bruksela budżet ue budżet UE 2021-2027 Europa Unia Europejska Beata Płomecka Bliski Wschód