Polskie Radio
Section05

Europa

Ryszard Legutko: UE jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu, a KE mówi o świetlanej przyszłości

- Unia Europejska jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu. W ciągu tych lat ze strony każdego przewodniczącego Komisji słyszeliśmy, że czeka nas świetlana przyszłość. Coraz mniej osób traktuje to przesłanie poważnie - powiedział prof. Ryszard Legutko (PiS), przemawiając w PE w imieniu frakcji EKR.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ryszard Legutko ŚWIAT Ursula von der Leyen Komisja Europejska

"Kreml chce wykorzystać kryzys na Białorusi". Ekspert OSW o taktyce Putina

- Rosja jest jedynym źródłem środków finansowych dla Białorusi, ale ta pomoc ma swoją cenę - nie jest darmowa - powiedział PAP wicedyrektor OSW Wojciech Konończuk, komentując spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, kurorcie nad Morzem Czarnym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś Rosja Kreml OSW Ośrodek Studiów Wschodnich infografika ŚWIAT

"Haniebna odpowiedź władz w Mińsku". Szefowa KE potępia sytuację na Białorusi i krytykuje Rosję

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potępiła sytuację na Białorusi, skrytykowała też sposób postępowania Rosji. Ursula von der Leyen, wygłaszając w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii, powiedziała, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz w Mińsku jest haniebna. 
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Ursula von der Leyen ŚWIAT Rosja Białoruś Aleksiej Nawalny

Debata w PE nt. praworządności w Polsce. Prof. Jabłoński: nie można tego brać na poważnie

Prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uważa, że Polsce żyje się wg zasady co robisz w swoim dworku, to twoja sprawa, nie wynoś tylko tego w przestrzeń publiczną i nie próbuj nas przekonywać, że to najlepszy styl życia. - To chyba jest w Polsce obowiązujący model, a nie jakieś działania dyskryminacyjne - mówił na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski

Kuczyński: Kreml nie może sobie pozwolić na wymianę Łukaszenki na kogoś innego

- Na Białorusi jest taka sytuacja, że obalenie Łukaszenki nie oznacza w stu procentach z punktu widzenia Kremla zachowania wpływów na Białorusi. Ta sytuacja może się wymknąć spod kontroli, w rozmowach z Putinem Łukaszenka, moim zdaniem, gra tą kartą - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka

"Żądanie złamania konstytucji". Zbigniew Kuźmiuk o debacie ws. praworządności w Polsce

- Skoro sprawę polskiej rodziny reguluje konstytucja, a w raporcie domagają się wprowadzania małżeństw jednopłciowych, a zatem domagają się złamania polskiej konstytucji, przecież to jest kuriozum - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Michał Rachoń Bogusław Liberadzki Zbigniew Kuźmiuk PiS lewica Parlament Europejski ŚWIAT Europarlament traktat lizboński LGBT

"Przyspieszmy prace". Apel szefa dyplomacji UE ws. sankcji za łamanie praw człowieka

Szef unijnej dyplomacji zaapelował o przyspieszenie prac nad sankcjami za łamanie praw człowieka w reakcji na próbę otrucia nowiczokiem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Chodzi o restrykcje wzorowane na amerykańskiej ustawie Magnickiego, ale ze względu na nawiązanie do Rosji i opory niektórych krajów nowe przepisy, nad którymi trwają prace, tak się nie nazywają.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej Parlament Europejski

"Wsparcie Trójmorza jeszcze ważniejsze". Pompeo komentuje sytuację na Białorusi

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, że w świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza "stało się jeszcze ważniejsze". Podkreślił też wysiłki USA, mające na celu połączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej "na osiach północ-południe".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Mike Pompeo Europa Środkowo-Wschodnia Trójmorze Białoruś pomoc dyplomacja polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

TYLKO U NAS "Od tłumienia protestów jest OMON". Anna Maria Dyner o manewrach wojskowych na Białorusi

Od 14 do 25 września, na poligonie wojskowym pod Brześciem, odbywają się manewry wojskowe "Słowiańskie Braterstwo 2020", podczas których z wojskami białoruskimi ćwiczą żołnierze rosyjscy. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ich znaczenie i kontekst wyjaśnia ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Anna Maria Dyner. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka ćwiczenia wojskowe Słowianie armia wojsko Kaukaz terroryzm Europa Wschodnia wybory na Białorusi