Polskie Radio
Section05

Europa

W Watykanie odbył się koncert papieski z udziałem Andrzeja Dudy. Najbardziej znane pieśni wykonał zespół "Mazowsze"

Kilkaset osób wysłuchało w Rzymie specjalnego koncertu z okazji Dnia Papieskiego. W Bazylice Matki Bożej Większej najbardziej znane polskie pieśni wykonał zespół "Mazowsze". W poniedziałek przypada 45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jan Paweł II Watykan Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo Andrzej Duda koncert papież

Prezydent Duda w Rzymie: Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej wiary i inteligencji

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas koncertu dziękczynnego za pontyfikat Jana Pawła II w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, że papież Polak był człowiekiem wielkiej inteligencji. Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Rzym Jan Paweł II papież Andrzej Duda prezydent Kościół religia wiara ŚWIAT aktualności katolickie

Niezwykła skuteczność ukraińskiej armii dronów. W tydzień zniszczyła 428 sztuk rosyjskiego sprzętu

Wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował, że projekt tzw. armii dronów, stosowanej do niszczenia celów przeciwnika sprawdza się znakomicie. Minister poinformował, że ostatnim tygodniu jednostka ta "ustanowiła swój rekord" niszcząc ponad 400 sztuk rosyjskiego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 drony

Francja: rząd chce wydalać niebezpiecznych cudzoziemców. Prawie 200 nazwisk na krótkiej liście MSW

Francuski rząd chce przyspieszyć wydalenie 193 zradykalizowanych cudzoziemców. Decyzja, o której poinformował po naradzie z prezydentem Emmanuelem Macronem szef tamtejszego resortu spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, jest skutkiem zamordowania nauczyciela w Arras przez islamskiego radykała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja imigranci w Europie imigracja zamachy w Europie islam terroryzm

opinia Czeka nas kolejna fala migracyjna? Wojna Izraela z Hamasem może mieć poważne konsekwencje dla Europy

Europa powinna wyciągnąć wnioski z ogromnych rozmiarów kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Powinna, niestety, tego nie uczyniła. W rezultacie kolejne masy nielegalnych migrantów docierają do Starego Kontynentu. Proponowane przez UE rozwiązania, w tym pakt migracyjny, dowodzą, że Wspólnota nie jest przygotowana na zaradzenie temu kryzysowi. W tym czasie, wraz ze zbrodniczym atakiem Hamasu na Izrael i odpowiedzią Izraela w Strefie Gazy, rośnie niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnej masowej migracji, tym razem palestyńskiej. To zaś grozi powtórką z czasów, gdyż przez Europę sunęły wielotysięczne tłumy przybyszów, a do samych Niemiec dotarło ponad milion z nich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Palestyna Hamas terroryzm atak Hamasu na Izrael Izrael kryzys migracyjny 2023

"Echo najciemniejszych momentów XX wieku". Były szef BBC apeluje o reakcję na antyizraelskie manifestacje

"Ludobójcze skandowanie jest przerażające, ale cisza, apatia i wymówki są w rzeczywistości bardziej niebezpieczne. To echo najciemniejszych momentów XX wieku, kiedy większość nic nie zrobiła, nic nie powiedziała, podczas gdy Żydzi byli wyprowadzani - tak jak te dzieci zostały porwane w poprzedni weekend przez terrorystów Hamasu" - napisał były dyrektor BBC Danny Cohen w apelu o reakcję na propalestyńskie manifestacje w Wielkiej Brytanii opublikowanym na łamach "Daily Telegraph". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Anglia antysemityzm atak Hamasu na Izrael

Antysemickie symbole na ulicach Berlina. Policja wyjaśnia kolejne incydenty

Berlińska policja odnotowuje wzrost liczby graffiti z gwiazdą Dawida w mieście w związku z zaognionym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Policja, w każdym ze zgłaszanych przypadków, prowadzi dochodzenia w związku z podejrzeniem podżegania. Gwiazda Dawida - "Judenstern" służyła bowiem do oznaczania ludności żydowskiej w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Żydzi antysemityzm atak Hamasu na Izrael