Polskie Radio
Section05
II RP

Dlaczego Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie?

31 maja 1926 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek jednak odmówił objęcia tej funkcji. Dlaczego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski przewrót majowy II RP Agnieszka Kamińska

Wojskowy geniusz, strateg, polityk. Jaki był Piłsudski?

Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. 12 maja to nie tylko rocznica tzw. "zamachu majowego" (1926 r.), ale też dzień śmierci Marszałka (1935 r.) Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego Wojska Polskiego. Jaki był Józef Piłsudski? Gościem audycji Nos Kleopatry był prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP

Historia na Dziś. Konstytucja kwietniowa

- Konstytucja kwietniowa była właściwie jedyną w historii polskiego parlamentaryzmu, w historii polskiego prawodawstwa ustawą zasadniczą, która była skrojona pod jedną, konkretną osobę. Było to jak gdyby wypełnienie treścią prawną tego, co już faktycznie w jakiś sposób obowiązywało – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 23 kwietnia 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki i członkowie ówczesnego rządu Rzeczpospolitej podpisali konstytucję kwietniową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II RP II Rzeczpospolita konstytucja Józef Piłsudski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP niepodległość Gabriel Narutowicz

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP III RP