Polskie Radio
Section05
II RP

Bereza Kartuska. Jak było naprawdę?

Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej powstało na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego z 17 czerwca 1934 roku. – To było więzienie polityczne, ośrodek, w którym umieszczano decyzją administracyjną, na 3 miesiące lub dłużej, osoby uważane za wrogów politycznych – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Bereza Kartuska II RP II Rzeczpospolita

Prezydent Edward Raczyński. "Polityka cały czas go łapała"

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy się kreują na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. O nim traktuje książka Zofii Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II RP II wojna światowa Edward Raczyński

Józef Beck. "Honor jest rzeczą bezcenną"

78 lat temu, 5 maja 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck odpowiedział w Sejmie na wypowiedzenie przez Hitlera paktu o nieagresji. Przemówienie zakończył słowami: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor". O przemówieniu Becka i uwarunkowaniach historycznych tego okresu mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Beck historia Polski II wojna światowa II RP Niemcy ZSRR

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

Badania IPN: Polacy w ZSRR - temat nieodkryty

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej chce poznać przedwojenne losy Polaków w ZSRR. Instytut uruchamia pięć nowych projektów, które będą dotyczyć okresu II Rzeczpospolitej. O najważniejszych kierunkach prac IPN mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Mirosław Szumiło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR emigracja IPN archeologia Instytut Pamięci Narodowej Związek Sowiecki II RP Witold Banach

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot konstytucja II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański Józef Piłsudski