Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Jarosław Guzy Marta Szpala grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

Jarosław Guzy: Związek Polaków na Białorusi to idealny wróg wewnętrzny dla Łukaszenki

- Szykany wobec mniejszości polskiej sięgają 2005 roku, bo wtedy nie udało się Łukaszence opanować tej organizacji. Od tego czasu działa ona na zasadzie bycia tolerowaną i spotykała się z rozmaitymi szykanami. Oczywiście takiego progu jak teraz, czyli aresztowań czołowych działaczy, łącznie z Andżeliką Borys, tego jeszcze nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, z PAP. Gościem "Kontrapunktu" był także Wojciech Konończuk, z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy Ośrodek Studiów Wschodnich Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi Polityka zagraniczna Polski

Relacje USA-Chiny. Czekają nas kolejne tarcia?

W Anchorage na Alasce zakończyły się w piątek dwudniowe amerykańsko-chińskie rozmowy wysokiego szczebla. – Chińczycy przyjęli pozycję ofensywną i postanowili otwarcie zakwestionować jakiekolwiek prawa USA do pouczania Chin, zaprowadzania porządku międzynarodowego. Generalnie rzecz biorąc, Chiny powiedziały Stanom Zjednoczonym: zajmujcie się swoim podwórkiem – ocenia Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Jarosław Guzy Joe Biden USA Chiny

"Potencjał współpracy jest duży". Jarosław Guzy o relacjach polsko-francuskich

- Francja nie wykorzystała okazji, jaką dało rozszerzenie UE o kraje zza żelaznej kurtyny. Za to Niemcy to perfekcyjnie wykorzystały - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Mateusz Morawiecki Francja Polskie Radio 24 relacje polsko-francuskie stosunki polsko-francuskie Emmanuel Macron Ryszard Gromadzki Jarosław Guzy

10 lat wojny domowej w Syrii. Jarosław Guzy: polityka Baracka Obamy była błędna

- USA zdystansowały się wobec konfliktu, a w powstałą próżnię weszła Rosja jako sojusznik Baszszara al-Asada. W tym momencie konflikt stał się nierozwiązywalny. Po 10 latach Syria jest bardzo daleka od ustanowienia jakiejkolwiek stabilności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
Zobacz więcej na temat:  Syria USA Rosja Wojna w Syrii ŚWIAT Bliski Wschód Jarosław Guzy

Polityka zagraniczna USA wobec Rosji i Niemiec. Guzy: zagadką jest, jak to się skończy

- Ta sprawa rozgrywa się przed naszymi oczyma. Jest zagadką, jak to się skończy. Oczywiście Republikanie mają prawo czuć się zaniepokojeni i chętnie wykorzystują polityczną okazję, żeby sprawdzić Joe Bidena, na ile jego deklaracje o twardej polityce wobec Rosji mają pokrycie w faktach - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" był także dr hab. Kamil Zajączkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy USA Rosja Joe Biden Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA

Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia

- Unia to z całą pewnością podmiot, który powinien bronić interesów swoich członków. Okazuje się jednak, że interes narodowy Niemiec może być utożsamiany z interesem UE jako całości. A przecież wiemy, że jest całkowita rozbieżność, jeśli chodzi o ocenę tego projektu przez z jednej strony Niemcy, Austrię, a z drugiej Polskę czy Słowację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" była również dr Agnieszka Bryc, politolog.  
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Agnieszka Bryc Jarosław Guzy

Szczepionki z polityką w tle

Coraz częściej pojawiają się głosy, że bogata Północ powinna się podzielić szczepionkami przeciwko koronawirusowi z biednym Południem. Być może dlatego prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił projekt, aby z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych pięć procent szczepionek trafiło do Afryki. Tymczasem estoński wywiad ostrzega, że Rosja chce ośmieszyć i zdeprecjonować zachodnie szczepionki.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski społeczeństwo COVID-19 szczepionka polityka ŚWIAT Jarosław Guzy Karol Wasilewski Trójka

Jarosław Guzy: konferencja w Monachium to powrót Amerykanów do globalnej gry

W Monachium toczy się zorganizowana w trybie online Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa NATO, przewodniczącej Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego ONZ. Jarosław Guzy z PAP zauważa, że Amerykanie deklarują powrót do polityki obliczalnej, polityki kooperatywnej, jeśli chodzi o sojuszników i polityki rywalizacji z przeciwnikami, ale prowadzonej według jasnych reguł.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Monachium konferencja bezpieczeństwo Jarosław Guzy Paweł Lekki

"Dla UE to dyplomatyczna katastrofa". Guzy o wizycie Borrella w Moskwie

- Nie chodzi tu o kwalifikacje samego Borrella i jego umiejętności przeciwstawienia się na konferencji prasowej takiemu wytrawnemu graczowi jak Ławrow. To nauczka dla całej dyplomacji europejskiej i odpowiedzialnych za nią polityków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.   
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Europa ŚWIAT Rosja Europa Wschodnia Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka dyplomacja Siergiej Ławrow Moskwa Antoni Opaliński Jarosław Guzy

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Polityka zagraniczna nowych władz USA. Jarosław Guzy: to będzie tradycyjna dyplomacja

- Po Antonym Blinkenie można się spodziewać tradycyjnej dyplomacji, trochę mniej chaosu niż za czasów Donalda Trumpa. Jeśli chodzi o kierunki polityki zagranicznej, to musimy patrzeć na Joe Bidena. Jest to jego bardzo bliski współpracownik, więc można sobie wyobrazić, że ten duet będzie działał bardzo spójnie. (...) Blinken przekonał do siebie senatorów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji była też dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA Joe Biden ŚWIAT Jarosław Guzy Paweł Lekki polityka zagraniczna USA

Joe Biden prezydentem USA. Repetowicz: jest szereg pilnych działań, które musi podjąć

- Uważam, że w pierwszych stu dniach prezydentury Joe Bidena polityka zagraniczna nie zejdzie na drugi plan. Niektóre decyzje Donalda Trumpa muszą zostać błyskawicznie odwołane - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z portalu Defence24. Gościem audycji był również Jarosław Guzy z PAP.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna polityka POLSKA polityka zagraniczna USA Jarosław Guzy Antoni Trzmiel

Zamieszki w USA. Guzy: incydent burzący zasady funkcjonowania demokratycznego państwa

- Prawo do protestu, jak najbardziej. Ale prawo do protestu pokojowego, przeprowadzonego w sposób, który nie zagraża funkcjonowaniu instytucji stanowiącej trzon demokracji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, komentując zamieszki w USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump wybory prezydenckie w USA Waszyngton Jarosław Guzy Krzysztof Świątek