Polskie Radio
Section05
Jarosław Iwaszkiewicz

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza": namiętności aż nim szarpały

- Sam w wielu miejscach pisał np. jak ważne są dla niego podróże, jak wiele z nich czerpie i jak intensywnie, właściwie emocjonalnie, uczuciowo odbiera dane miejsca, niejako ma je w sobie. Oczywiście najsilniejszą namiętnością były dla Iwaszkiewicza jego związki uczuciowe z rozmaitymi mężczyznami, z których najsilniejszy na pewno łączył go z Jerzym Błeszyńskim - mówił w Dwójce Robert Papieski, autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza".
Zobacz więcej na temat:  biografia Dorota Gacek eseistyka Dwójka KSIĄŻKA literatura

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Związek Literatów Polskich PRL Małgorzata Raducha

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA

Jarosław Iwaszkiewicz i jego "Aleja Przyjaciół"

W wieczornym cyklu "Książka do słuchania" sięgnęliśmy do archiwów radiowych. Przypomnieliśmy "Aleję Przyjaciół" Jarosława Iwaszkiewicza, wspomnieniową prozę, wydaną po jego śmierci w 1984 roku, w której wybitny poeta, prozaik i dramaturg wracał pamięcią do lat przedwojennych i przywoływał postaci ze świata literatury, sztuki i kultury, z którymi się przyjaźnił. Czytał Zbigniew Zapasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka

"Za pierwszym razem odbiłem się od tej książki". Gociek o "Czerwonych tarczach" Iwaszkiewicza

- Trzeba mieć pewien aparat poznawczy oraz inaczej nastawioną wrażliwość, żeby pewne rzeczy "pożreć". Czytałem tę książkę z wielkim zainteresowaniem, aczkolwiek mam zastrzeżenia - mówił Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował powieść "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski POLSKA Polskie Radio 24