Polskie Radio
Section05
Jean Claude-Juncker

Debata dnia: Polska tematem rozmowy Merkel - Juncker

Kwestia praworządności w Polsce była jednym z tematów spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem. Szczegóły rozmowy nie są znane. Dzień wcześniej Angela Merkel podczas dorocznej letniej konferencji prasowej w Berlinie powiedziała, że "nie może nie zabierać głosu" wobec niepokoju, jaki temat ten budzi w Unii Europejskiej. O wypowiedziach europejskich polityków w Debacie Dnia rozmawiali Zuzanna Dąbrowska (TV Trwam) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Jean Claude-Juncker Niemcy wybory w Niemczech

"Zarzuty formułowane wobec Polski są nierealistyczne"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w czasie środkowego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel chce uzyskać zgodę na następny krok w prowadzonej wobec Polski procedurze praworządności – uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. W Gorącym Temacie komentarz prof. Andrzeja Gila, politologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Jean Claude-Juncker Komisja Europejska

Szef KE chce spotkania z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Szef Komisji Europejskiej chce spotkać się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Jean -Claude Juncker poinformował o tym po spotkaniu w Brukseli z premierem Słowacji Robertem Fico. W rozmowach miałby uczestniczyć również szef włoskiego rządu, gdyż jednym z tematów ma być kwestia migracji. O spotkaniu mówił w PR 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Włochy Krzysztof Renik Robert Fico imigranci w Europie uchodźcy

Brexit w Brukseli. Jednomyślność Unii Europejskiej

- W obliczu ogromnego kryzysu, który panuje w strukturach Unii Europejskiej sobotni pokaz jedności na pewno był ważny – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski (Fakt.pl). O szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów 27 krajów jednomyślnie przyjęli wytyczne do negocjacji ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, mówili także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego i korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Donald Tusk Jean Claude-Juncker Beata Szydło

Unia wielu prędkości – kierunki rozwoju Wspólnoty

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty. Wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. O możliwych planach mówili w Debacie Poranka prof. Tomasz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski); prof. Marek Żurek, (europeista, Uniwersytet Szczeciński) i Piotr Falkowski („Nasz Dziennik”).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa Europarlament

Juncker chce Unii wielu prędkości. "Quo vadis, Europo?"

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker przygotował pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty, ale nieoficjalnie wiadomo, że stawia przede wszystkim na jeden z nich. Opublikowane dziś wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Adrian Bąk Brexit

Cała Polska upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kulisy fuzji Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej, orędzie prezydenta USA oraz wystąpienie przewodniczącego Komisji Europejskiej. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PiS Żołnierze Wyklęci górnictwo przemysł węgiel Polska Grupa Górnicza USA Donald Trump Komisja Europejska Unia Europejska Tadeusz Płużański Jean Claude-Juncker Brexit Syria Wielki Post

Brexit: "Polaków w Wielkiej Brytanii już ubywa"

Premier Theresa May wyznaczyła termin, po którym przybywający na Wyspy imigranci unijni nie będą mieli gwarancji pozostania w Wielkiej Brytanii. Dniem granicznym ma być dzień uruchomienia artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego. Media spekulują, że może to nastąpić w połowie marca. O warunkach Brexitu mówili w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Cezary Mech (ekonomista, b. wiceminister finansów) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Theresa May imigranci w Europie traktat lizboński Magdalena Skajewska Tomasz Wróblewski Piotr Kuczyński Unia Europejska Jean Claude-Juncker Niemcy

" Scenariusze rysowane przez Junckera są nierealne"

Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker zapowiedział, że „wychodząc z UE, Wielka Brytania będzie musiała respektować uzgodnione zobowiązania finansowe i otrzyma ››słony rachunek‹‹”. – W tych słowach jest zawarty jeden z powodów Brexitu, zadufanie brukselskich urzędników – mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uczelnii Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Unia Europejska Jean Claude-Juncker Brexit

Jean-Claude Juncker blokował reformy podatkowe UE?

Kolejne informacje, uzyskane dzięki dziennikarzom śledczym pokazują, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mógł, jako premier Luksemburga, blokować unijne plany ograniczenia unikania opodatkowania. – Wszyscy o tym wiedzieli, teraz ujrzało to na światło dzienne. To wpłynie na utratę zaufania opinii publicznej do Komisji Europejskiej – mówiła w audycji Świat W Południe Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Komisja Europejska podatki Luksemburg Unia Europejska