Polskie Radio
Section05

Jedynka

Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Paweł Lekki Unia Europejska Węgry budżet unijny Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej

Negocjacje ws. budżetu UE. Europoseł PiS: propozycja niemiecka wykracza daleko poza traktaty

- Niestety z bliżej nieznanych powodów niemiecka prezydencja odeszła od kompromisu zawartego w lipcu tego roku i zaproponowała rozwiązanie dot. praworządności, daleko wychodzące poza wcześniejsze ustalenia. Ta propozycja wykracza poza traktaty, w tym Traktat Lizboński - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Marcin Kulasek, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze ue fundusze unijne Europa polityka Michał Rachoń Zbigniew Kuźmiuk

Jadwiga Wiśniewska: mamy do czynienia z dotyczącą Polski dezinformacją

- Mamy do czynienia z fake newsami i dezinformacją, które dotyczą Polski - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska (PiS), deputowana do Parlamentu Europejskiego, komentując kryzys wokół unijnych wieloletnich ram finansowych. Jej zdaniem w przypadku mechanizmu praworządności chodzi o "wywarcie presji na rząd prawicowy w Warszawie". Ma on być w jej ocenie "batem na tych, którzy nie chcą przyjmować lewicowej agendy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek polityka PiS Parlament Europejski

Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy z tenorem

W poniedziałek (16.11) poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych. Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za "nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar".
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Mediów Publicznych 2020 media publiczne Polskie Radio Piotr Beczała MUZYKA

"Pod pretekstem praworządności byłoby łamane prawo". Wiceszef MSZ o polskim wecie ws. budżetu UE

- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu, który może prowadzić do blokowania porozumienia arbitralnymi decyzjami Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Sygnały Dnia Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Armia Ochotnicza - fenomen wojny Polaków z bolszewikami w 1920 roku

W maju 1920 roku rozpoczęła się ofensywa Armii Czerwonej w kierunku Warszawy. Sytuacja Polski była nie do pozazdroszczenia. 8 lipca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych, gen. Kazimierz Sosnkowski wydał rozkaz o utworzeniu z dniem 7 lipca Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej i mianowaniu gen. broni Józefa Hallera Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej. Zgłosiło się ponad 105 tys. ochotników. Kim byli, jaką rolę spełniła ta cywilna armia, nieostrzelana, bez profesjonalnego uzbrojenia, mająca w swych szeregach także uczniów, armia działająca na terenie całej Polski?  
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN