Polskie Radio
Section05

Jedynka

Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego"

- Na polu bitwy, które znajduje się na płycie stadionu, zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów, kawalerię i wozy bojowe - zapowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura programu "Niepodległa". Punktualnie o godz. 21.00 na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom". Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Martyna Podolska

"Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki" - Bitwa pod Ossowem

Nazywana jest małą Bitwą Warszawską. Jest pierwszą bitwą, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. Bitwa pod Ossowem 13-14 sierpnia 1920 roku. Ossów, niewielka miejscowość  oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, bez przerwy przechodziła z rąk do rąk. Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki i walki wewnątrz wioski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 historia Polski wojna polsko-bolszewicka Dorota Truszczak

"Lato z Radiem" pod Ossowem. "Młodzi ludzie walczyli o naszą wolność"

- Obrona Ossowa była obroną stolicy, obroną całego kraju, a jak okazało się później, kiedy można było spojrzeć już szerzej na cały kontekst, także obroną Europy - mówi Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. Dokładnie 100 lat temu tuż pod Warszawą rozegrała się jedna z bitew Cudu nad Wisłą, która na stałe zapisała się na kartach historii.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2020

Protesty na Białorusi. Bernacki: musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań

- Problem Białorusi mógłby być rozwiązany dużo wcześniej. Musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Gościem audycji był również Bogdan Klich, senator KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś wybory prezydenckie Aleksander Łukaszenka polityka protest demonstracje Antoni Trzmiel Bogdan Klich

Strajki robotników w centrum Mińska. Ekspert: to nowy element w sześciodniowych protestach

- Mamy strajki w kilku przedsiębiorstwach państwowych, które były perłą w koronie białoruskiej gospodarki, a robotnicy byli postrzegani jako jeden z filarów poparcia dla Łukaszenki. To, że wyszli protestować w centrum stolicy to zdecydowanie nowy element w sześciodniowych protestach - mówił w "Więcej Świata" Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Aleksander Łukaszenka protest wybory prezydenckie Rosja demonstracje Michał Strzałkowski

"Bezpieczna Jedynka": rola Wojska Polskiego w naszym codziennym życiu

Służba wojskowa ściśle związana jest z naszym bezpieczeństwem, ale nie tylko w kontekście militarnym. Wojsko Polskie patroluje ulice i reaguje na łamanie prawa ruchu drogowego (Żandarmeria Wojskowa), prowadzi intensywne działania ratownicze (SAR), gasi pożary (Wojskowa Straż Pożarna), a także jest obok w sytuacji klęsk żywiołowych (Wojska Obrony Terytorialnej). Warto o tym pamiętać w dniu, kiedy przypada Święto Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej straż pożarna Wojska Obrony Terytorialnej Patryk Kuniszewicz Patryk Michalski

Anna Lisiecka: w "Wakacje 1939" nie było nawet cienia lęku

- Przede wszystkim żałuję niedopytania tych ludzi, którzy odchodzili. Ciągle łapię się na tym, że gdybym wiedziała tyle o Lodzie Halamie i gdybym miała wtedy moją dojrzałość, zadałabym jej dużo innych pytań. Bardziej też docisnęłabym moich dziadków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Lisiecka, dziennikarka, reportażystka i autorka książek, m.in. "Wakacje 1939".
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Jolanta Fajkowska przedwojenna Warszawa