Polskie Radio
Section05

Jedynka

NASZ NEWS Wiceszef MSWiA: kontrole na granicy ze Słowacją najpewniej będą przedłużone

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że dziś zapadnie decyzja w sprawie przedłużenia kontroli na granicy ze Słowacją. - Decyzję podejmie minister Mariusz Kamiński, podejrzewam, że kontrole zostaną przedłużone - powiedział Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Maciej Wąsik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wybory parlamentarne wybory w Polsce służby i bezpieczeństwo Słowacja Krzysztof Świątek

Cmentarze - nieme pomniki wielokulturowej przeszłości Polski

Cmentarze to świadectwo wielokulturowej przeszłości Polski, podróż przez czas, symbolikę i znaczenia. Z nekropolii, jak wiadomo, możemy czytać jak z książek, poznawać historię kraju, naszych przodków, ale to też opowieści o nas samych, o naszej wielokulturowości. O niej w swoim wydawnictwie opowiadają Anna i Krzysztof Olej-Kobusowie, fotografowie i podróżnicy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Majchrzak cmentarz

Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy

Ma 233 lata. Początkowo miał ok. 2,6 hektara. Wśród pochowanego ok. 1 miliona osób znajduje się wielu znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierze, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni. Groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska cmentarz dzieci Powązki

Wiesław Dąbrowski zaprasza na X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Co w programie?

Misją Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie jest przywrócenie pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. Tegoroczna, dziesiąta edycja wydarzenia, rozpocznie się 4 listopada; o programie jubileuszowej odsłony festiwalu w "Muzycznej Jedynce" opowiedział jego dyrektor, Wiesław Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wiesław Dąbrowski Festiwal Paderewskiego muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Ignacy Jan Paderewski Warszawa

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

Ks. Bartołd: dzisiejsza ewangelia jest pokazaniem tego, że świętość jest dla każdego

- Nieraz myślimy, że święci to osoby idealne, bez grzechu, a myślę sobie, że ta dzisiejsza ewangelia, którą czytamy w naszych świątyniach katolickich, gdzie Chrystus wypowiada swoje błogosławieństwa - błogosławieni cisi, ubodzy w duchu, ci, którzy pragną sprawiedliwości - jest pokazaniem tego, że ta świętość jest dla każdego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia proboszcz Archikatedry im. Jana Chrzciciela w Warszawie ks. Bogdan Bartołd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bogdan Bartołd Wszystkich Świętych Paweł Zieliński Kościół katolicki

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Nie wszyscy jednak mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce pr poleca historia Polski rzeź Woli

Podróże Czejarka. ORP Fala czy skarby Muzeum Oręża Polskiego. Kołobrzeg

Po sensacyjnym atomowym sekrecie sprzed tygodnia czas na Kołobrzeg. Ale tym razem nie porozmawiamy o popularnym uzdrowisku lecz o skarbach z Muzeum Oręża Polskiego. Zaczniemy od jedynego w Polsce skansenu morskiego gdzie okręty można podziwiać dosłownie od każdej strony, także od spodu! A później to co tygrysy lubią najbardziej: zapach spalin, warkot silników i sprzęt uruchomiony przez przyjaciół z muzeum specjalnie na nasze nagranie. Dziękuję! Będzie też o trudnej historii i zniszczeniach dużo większych niż Warszawa po Powstaniu w 1944 roku. Podróże Czejarka nr 124, video: bit.ly/PodróżeCzejarka.
Zobacz więcej na temat: