Polskie Radio
Section05

KULTURA

Prof. Jadwiga Puzynina: dzięki tej prośbie zrozumiałam, że Norwid potrzebuje słownika

- Zwróciła się do mnie Basia Falencka, obecnie Supko, która była słuchaczką mojego konwersatorium dotyczącego nazw wartości. Powiedziała, że chce u mnie pisać pracę magisterską o wartościach w pismach Norwida. Poczułam się trochę niewyraźnie, bo mało wiedziałam o Norwidzie - mówiła w archiwalnym nagraniu profesor Jadwiga Puzynina. Wybitna humanistka zmarła 8 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Puzynina wspomnienie Anna Lisiecka Dwójka Cyprian Kamil Norwid Zobacz także

Trwa nabór wniosków do programu dotacyjnego "Kultura – Interwencje 2025"

Wspieranie różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych oraz tworzenie warunków dla wzmacniania uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Wszystko to poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury oraz projektów zwiększających obecność kultury w życiu społecznym. Trwa nabór wniosków w programie NCK "Kultura - Interwencje".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Roch Siciński Dwójka Zobacz także

Film "Dwie siostry" był kręcony w Ukrainie podczas wojny. Ekipa zdjęciowa widziała, co robili Rosjanie

- Widzieliśmy spalone czołgi i zniszczone mosty. Byliśmy w Buczy, Irpieniu i Charkowie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Karwowski. Reżyser filmu "Dwie siostry" stworzył opowieść nie tylko o wojnie, ale także o dramacie, który zbliżył do siebie tytułowe bohaterki. Dlaczego zdecydował się, żeby nakręcić film o piekle wojny za wschodnią granicą?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Ukraina wojna na Ukrainie Łukasz Karwowski

"Piosenka o końcu świata" przed końcem karnawału

Karnawał już co prawda tylko w kalendarzu, XXI wiek nie nastraja optymistycznie, ale próbujemy żyć przynajmniej "normalnie". "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, która powstała w czasie okupacji, sporo podpowiada. Formuła "Trójki pod Księżycem" - "pół żartem, pół serio" - daje szansę na zachowanie równowagi oraz rozsądnego dystansu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Och-Teatr Katarzyna Herbert Andrzej Franaszek paweł sztarbowski Mariusz Malec Teatr Powszechny w Warszawie Michał Żołądkowski Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Film, który nie ma sobie równych. 50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy

Uchodzi za najbardziej dynamiczne i nowoczesne dzieło polskiego kina. Na jego planie spotkało się kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył Wojciech Kilar, a w ciągu pierwszego roku obraz obejrzało ponad 6,5 mln widzów. Mija 50 lat od premiery filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda FILM film polski kino Władysław Reymont Łódź rewolucja przemysłowa Dwójka Zobacz także Sebastian Smoliński

Tomasz Szymański, kanał "Solo Show": problemem jest znalezienie odpowiedniego języka

Tomasz Szymański promuje sztukę współczesną w sposób, który wychodzi poza strefę tradycyjnej komunikacji w instytucjach kultury oraz edukacji w muzeach. W świecie sztuki działał na tak zwanym zapleczu, wspierając artystów w procesach produkcji i medialnej komunikacji. Z czasem stworzył swój multimedialny projekt "Solo Show", promujący sztukę w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka sztuka współczesna SZTUKA Zobacz także

Spektakl "Polowanie". Rywalizacja i utrzymanie hierarchii w rodzinie

Spektakl "Polowanie" podbił serca krytyków na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl Teatru Telewizji/Teatroteki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz nagrodę dla najlepszej filmowej adaptacji sztuki teatralnej na festiwalu Logcinema Theatre on Films w Buenos Aires. Reżyser tej sztuki - Julia Ruszkiewicz - opowiedziała w Dwójce o przesłaniu, jakie niesie przedstawiana historia, oraz o kulisach pracy nad spektaklem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Katarzyna Sanocka Julia Ruszkiewicz rodzina Dwójka Zobacz także TEATR

"Trójka pod Księżycem": przed końcem karnawału

Karnawał już tylko co prawda w kalendarzu, XXI wiek nie nastraja optymistycznie, ale próbujemy żyć przynajmniej "normalnie". "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, która powstała w czasie okupacji, sporo podpowiada. Formuła "Trójki pod Księżycem" - "pół żartem, pół serio" - daje szansę na zachowanie równowagi oraz rozsądnego dystansu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Och-Teatr Katarzyna Herbert Andrzej Franaszek paweł sztarbowski Mariusz Malec Teatr Powszechny w Warszawie Michał Żołądkowski Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Prawda o człowieku wg Józefa Tischnera. "Przemoc jest znowu blisko nas"

Ks. prof. Józef Tischner został ogłoszony jednym z patronów 2025 roku. Ten niezwykły kapłan i filozof w swojej pracy podejmował rozważania na temat miłości, dobra, relacji międzyludzkich, życia społecznego i miejsca człowieka. Mówił, że kluczowe dla człowieka są czasy, w których żyje. - Wydaje się, że to element przeszłości, ale przemoc jest znowu bardzo blisko nas. Jest częścią naszego własnego doświadczenia - ocenił w Dwójce Wojciech Bonowicz. Wraz ze Stefanem Szarym pochylili się nad prawdą o człowieku według ks. prof. Józefa Tischnera.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia Michał Nowak Wojciech Bonowicz Dwójka Zobacz także człowiek

Spektakl "Skrzywienie kręgosłupa". Jeden dzień w biurze, gdzie każdy walczy o przetrwanie

- Praca często staje się naszą tożsamością. Wobec tego kim jesteśmy, gdy stracimy pracę? Chciałam też przyjrzeć się temu, jak radzimy sobie z pracoholizmem, z przepracowaniem i stresem. Sięgnęłam więc do ćwiczeń Alexandra Lowena i do "Porozumienia bez przemocy" Rosenberga, starając się zajrzeć w taką szczelinę: co, jeśli to nie pomaga? - mówiła w Dwójce Monika Jarosińska, reżyserka spektaklu "Skrzywienie kręgosłupa".
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR Maria Czok pracoholizm wypalenie zawodowe stres Zobacz także

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Zobacz także hotel

Linda Nochlin i rewolucyjny esej o zapomnianych artystkach

Rok 2025 został ustanowiony przez polski Sejm m.in. rokiem Olgi Boznańskiej - wybitnej malarki i wielkiej artystki. Ale choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, wciąż zdecydowanie więcej wiemy o wielkich malarzach czy rzeźbiarzach, niż wielkich malarkach i rzeźbiarkach. Dlaczego tak jest i czy są szanse, by to zmienić, pytała już ponad pół wieku temu Linda Nochlin - amerykańska krytyczka i historyczka sztuki, które jest bohaterką dzisiejszego odcinka "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kowalczyk Zobacz także Linda Nochlin feminizm