Polskie Radio
Section05

KULTURA

Salon Marcowy 2021. "Zaprezentujemy twórczość jednego z najwybitniejszych artystów"

- W czasie tegorocznego Salonu Marcowego będziemy mogli prezentować twórczość jednego z najwybitniejszych artystów. Od początku tego wydarzenia artyści mogli prezentować swoje dzieła, bez żadnej cenzury. Było to duże wydarzenie na mapie kulturalnej Polski. Cieszę się, że wystawa dzieł Józefa Wilkonia uświetni te tradycje - powiedziała o tegorocznym Salonie Marcowym Lidia Rosińska, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Gościem Polskiego Radia 24 była także Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane film polski Józef Wilkoń wystawa pokaz Wydarzenia Polskie Radio 24

Piotr Moss: kompozytor powinien pracować i pisać

- Ja noszę w sobie muzykę, bo gdybym jej nie nosił, to nie mógłbym jej potem urodzić. Ale rzeczywiście coś jest w tym, że zamówienie na utwór – i to jest cudowne – odkrywa właśnie w kompozytorze to, co w nim siedzi i uwalnia ochotę na pisanie - opowiadał w Dwójce Piotr Moss, polski kompozytor mieszkający w Paryżu, autor piosenek, laureat "Złotego Mikrofonu" i wielu innych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss kompozytor Dwójka Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński Roman Jasińki Jan Weber fonografia historia radiofonii

Na piecu, pod piecem, za piecem

Miejsce z ogniem, czy to w kominku, piecu chlebowym czy w piecyku elektryczno-gazowym, wciąż zdaje się być centralnym punktem domu. Symbolem i ucieleśnieniem domowego ogniska. Obowiązuje niepisana zasada wszystkich domówek – impreza prędzej, czy później przenosi się do kuchni, bo „jeszcze dziś lud słusznie czuje, że moc domu gromadzi się w kuchni, przy ognisku, biała izba zwykle stoi pusta”, jak zauważył religioznawca Gerardus van der Leeuw.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja Dwójka etno Monika Gigier

Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

Morze Śródziemne jest dla Polaków, podobnie jak dla większości narodów europejskich, głównym punktem odniesienia. Mówimy wszak o "cywilizacji śródziemnomorskiej", konfrontujemy własne dokonania z tym, co powstało na jego wybrzeżach. Tymczasem trochę dalej na wschód jest akwen morski, którego rola jest często pomijana, bądź niedoceniana: Morze Czarne.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Morze Czarne Mateusz Matyszkowicz Trójka