Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwal NNW. Jak nowocześnie pokazywać polską historię?

– Dzięki festiwalowi o wielu rzeczach mówimy w taki sposób, że stały się one częścią polskiej świadomości – powiedział Tomasz Łysiak, główny scenarzysta filmu "Legiony". W audycji "Aria czy barbaria?" rozmowa o historii i znaczeniu Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oraz o tym, co należy zrobić, by więcej polskich filmów dorównywało najlepszym międzynarodowym produkcjom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia kino film polski

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Londyn zabytki architektura Małgorzata Szymankiewicz

"Embarras de richesse". Złoty wiek sztućców

- Dziś w sklepach znajdziemy podstawowy garnitur sztućców na 6, 12 albo czasem na 4 osoby, w którym brak raczej łopatek do szparagów. Jeżeli już trafią się jakieś dodatkowe sztućce, to będą to te do deserów, w postaci widelczyków. Ewentualnie jakieś pojedyncze sztućce półmiskowe - mówiła w Dwójce Marcelina Palińska, historyczka sztuki i kulturoznawczyni.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski HISTORIA jedzenie Wilanów

Tłumacz literatury - rzemieślnik i artysta

Anna Butrym, sekretarz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podkreśla, że to co robi tłumacz literatury, to jak najwierniejsze oddanie myśli oryginału, a nie jego przekładanie słowo w słowo. Również w formie, którą autor oryginału przewidział dla danego dzieła z przemyceniem całego kodu kulturowego, który jest niezbędny odbiorcy w języku docelowym, żeby zrozumieć dzieło.  
Zobacz więcej na temat:  tłumacz książki Mateusz Drozda Daniel Wydrych STYL ŻYCIA literatura

Janusz Opryński: liczę na jakiś rodzaj małego doświadczenia

- We wszystkich rankingach, jaka książka najbardziej się podoba, zwycięża Michaił Bułhakow i "Mistrz…". Ponieważ tak się stało, że trochę już obcuję z arcydziełami literatury więc liczę, że arcydzieło mnie nie ośmieszy. Bo arcydzieło potrafi ośmieszyć twórcę, jeżeli źle manipuluje przy nim - mówił gość Dwójki, ceniony polski reżyser teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Opryński Michaił Bułhakow TEATR

Mouse on Mars: studia eksperymentalne powinny być wszędzie

- To smutne, że ta idea trochę upadła, bo te małe wspólnoty były bardzo ważne - mówili w Dwójce Andie Toma i Jan St. Wermer, założyciele legendarnego niemieckiego duetu, który przedstawił swoją nową kompozycję opartą na samplach ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Koncert odbył się 26 września w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany w streamingu na stronie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Studio Eksperymentalne Polskiego Radia MUZYKA