Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej

Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka FILM

"Igranie z amerykańską poprawnością polityczną". Adamski w PR24 o filmie "Annette"

Po jakimś czasie, jak sobie myślę o "Annette", to jest naprawdę piękna dekonstrukcja rockopery, to jest piękne igranie sobie z amerykańską poprawnością polityczną, to jest w ogóle takie wbicie jakiegoś klina w tę parodię popkultury, którą dzisiaj mamy. Ta popkultura się strasznie degeneruje, szczególnie w Stanach Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Annette". Audycję "Nakręceni" prowadził wraz z Piotrem Goćkiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski serial

Prof. Roszkowski: w skali świata trudno mówić o zaniku katolicyzmu, ale widać jego regres na Zachodzie

Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wojciech Roszkowski, historyk, który mówił m.in. o najnowszej publikacji, dot. chrześcijaństwa. Pytany o kondycje Kościoła katolickiego oświadczył, że widać zjawisko jego decentralizacji, "papiestwa, które abdykuje ze swojej roli".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wojciech Roszkowski Kościół chrześcijaństwo katolicyzm aktualności katolickie Kościół katolicki KSIĄŻKA KULTURA

Agnieszka Cubała o książce "Warszawskie dzieci '44"

- Myślę, że bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, co te dzieci czuły, jak się odnajdywały w tej nowej dla nich rzeczywistości, czy wiedziały i rozumiały, co się dzieje. Okazuję się, niestety, że bardzo często nie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Cubała autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo HISTORIA Powstanie Warszawskie POLSKA KSIĄŻKA

"Nie sądziłem, że takie coś mi się przydarzy". Andrzej Dąbrowski o nowej piosence

- Tekst piękny, piosenka znana, spopularyzowana na całym świecie. Dodatkowo Piotr Baron powiedział, że jego kwintet jazzowy i orkiestra Sinfonia Iuventus będą do mojej dyspozycji. Niesamowite, nie sądziłem, że takie coś mi się w życiu przydarzy - opowiadał w Polskim Radiu 24 piosenkarz Andrzej Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna

Artur Gotz w PR24 o koncercie pamięci ofiar rzezi Woli

- W tematyce Powstania Warszawskiego zakochałem się, gdy grałem w spektaklu w Teatrze Kamienica. Zacząłem chodzić po Warszawie, spotykać się z powstańcami, z ludnością cywilną, czytać tablice. Od tego czasu rodził się pomysł na zrealizowanie projektu o Warszawie z nastawieniem na Wolę - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Gotz, pomysłodawca i autor koncertu pamięci ofiar rzezi Woli. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Katarzyna Cygler Powstanie Warszawskie

Józef Fert w PR24: Norwid szukał na drodze ortodoksji

- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid poezja historia Polski Kościół i kultura chrześcijaństwo KULTURA literatura Polskie Radio 24

"Opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych". Jacek Górski o Koncercie Niepodległości "Leśni" w 77. rocznicę Powstania

- Odniesienia lokalne nie tylko w trakcie Arboretum, ale też i w koncercie Niepodległości, gdzie opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych, są zawsze bardzo ważne i emocjonujące dla nas, i dla publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, autor i producent VII Projektu Arboretum "Powrót" oraz Koncertu Niepodległości "Leśni". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR KSIĄŻKA literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku". Serwis Polskiego Radia w finale

Z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie tym konkursem. W tym roku plebiscyt cieszył się też szczególnie dużym zainteresowaniem wśród zgłaszających - otrzymaliśmy ponad 1700 zgłoszeń - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, mówiąc o 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Robert Kostro muzeum wystawa media bitwa warszawska Polskie Radio W POLSKIM RADIU

"Jak na swoją głupkowatość - dość mądry film". Piotr Gociek o nowym "Kosmicznym meczu"

Kiedy wychodziłem z pierwszego "Kosmicznego meczu", to miałem wrażenie, że po prostu, wyluzowany, obejrzałem kawałek wakacyjnej rozrywki. Tutaj intryga nie jest za bardzo rozbudowana, natomiast doceniam to, że to jest jednak film, mimo wszystko, jak na swoją głupkowatość, dość mądry i zabawny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Adamskim omawiali najnowsze premiery filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM KULTURA lebron james

Paweł Lisicki: Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami

- W wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Lisicki, autor zbioru "Kontrrewolucja. Eseje i szkice".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA filozofia marksizm